avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Persoana cu handicap grav este scutita de impozit la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Persoana cu handicap grav este scutita de impozit la arenda?

Salutare,
O persoane cu handicap grav este scutita de la plata impozitului pentru veniturile obtinute din arenda (are dat pamantul in arenda unei asociatii)?

Mersi
Ultima modificare: Vineri, 5 Ianuarie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 20:48, 4 Ianuarie 2024
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:

a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;

a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;

b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);

c) pensii;

d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică

Prin urmare , nu este scutita pentru venitul din arenda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe depozit bancar cernatlarisa cernatlarisa Exista vreo facilitate pt. persoana cu handicap în ceea ce privește impozitul pe depozitul bancar (reducere/ scutire, etc.)? Multumesc, (vezi toată discuția)
Scutire la impozitul pe venitul din inchiriere Cornel1991 Cornel1991 Buna ziua , Din ce stiu eu persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe profit . Detin un imobil si vreau sa il inchiriez declarand ... (vezi toată discuția)
Impozit dividende persoane cu handicap koty_eu koty_eu Buna ziua, Sunt incadrat ca si persoana cu handicap in Gradul 2 si detin o firma, un SRL. Doresc sa stiu daca sunt scutit sau nu de la plata impozivtului ... (vezi toată discuția)