Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Persoana cu handicap grav este scutita de impozit la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Persoana cu handicap grav este scutita de impozit la arenda?

Salutare,
O persoane cu handicap grav este scutita de la plata impozitului pentru veniturile obtinute din arenda (are dat pamantul in arenda unei asociatii)?

Mersi
george-neagu, moderator
ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:

a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;

a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;

b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);

c) pensii;

d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică

Prin urmare , nu este scutita pentru venitul din arenda.