avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Scutire la impozitul pe venitul din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Scutire la impozitul pe venitul din inchiriere

Buna ziua ,

Din ce stiu eu persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe profit .
Detin un imobil si vreau sa il inchiriez declarand veniturile la ANAF .
Cum ma scad de acest impozit ?
Ultima modificare: Marți, 2 Aprilie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel1991 , utilizator 15:13, 2 Aprilie 2019
Impozit pe profit platesc persoanele juridice. D-voastra ca persoana fizica platiti impozit pe venit.

Veniturile din inchirieri nu sunt scutite pt persoanele cu handicap. Veniturile scutite sunt acestea:

Cod fiscal:

ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;
a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
c) pensii;
d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;
Ultima modificare: Marți, 2 Aprilie 2019
Ioan Petru Butariu, Contabil

Multumesc
Ioan Petru Butariu a scris:

Impozit pe profit platesc persoanele juridice. D-voastra ca persoana fizica platiti impozit pe venit.

Veniturile din inchirieri nu sunt scutite pt persoanele cu handicap. Veniturile scutite sunt acestea:

Cod fiscal:

ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;
a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
c) pensii;
d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Persoana cu handicap grav este scutita de impozit la arenda? wasssu wasssu Salutare, O persoane cu handicap grav este scutita de la plata impozitului pentru veniturile obtinute din arenda (are dat pamantul in arenda unei ... (vezi toată discuția)
Impozit pe depozit bancar cernatlarisa cernatlarisa Exista vreo facilitate pt. persoana cu handicap în ceea ce privește impozitul pe depozitul bancar (reducere/ scutire, etc.)? Multumesc, (vezi toată discuția)
Impozit dividende persoane cu handicap koty_eu koty_eu Buna ziua, Sunt incadrat ca si persoana cu handicap in Gradul 2 si detin o firma, un SRL. Doresc sa stiu daca sunt scutit sau nu de la plata impozivtului ... (vezi toată discuția)