Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Scutire la impozitul pe venitul din inchiriere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Scutire la impozitul pe venitul din inchiriere

Buna ziua ,

Din ce stiu eu persoanele cu handicap sunt scutite de la plata impozitului pe profit .
Detin un imobil si vreau sa il inchiriez declarand veniturile la ANAF .
Cum ma scad de acest impozit ?
george-neagu, moderator
Impozit pe profit platesc persoanele juridice. D-voastra ca persoana fizica platiti impozit pe venit.

Veniturile din inchirieri nu sunt scutite pt persoanele cu handicap. Veniturile scutite sunt acestea:

Cod fiscal:

ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;
a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
c) pensii;
d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;
Ioan Petru Butariu, Contabil

Multumesc
Ioan Petru Butariu a scris:

Impozit pe profit platesc persoanele juridice. D-voastra ca persoana fizica platiti impozit pe venit.

Veniturile din inchirieri nu sunt scutite pt persoanele cu handicap. Veniturile scutite sunt acestea:

Cod fiscal:

ART. 60 - Scutiri

Sunt scutiți de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:
a) activități independente, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere;
a1) venituri din drepturi de proprietate intelectuală;
b) salarii și asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);
c) pensii;
d) activități agricole, silvicultură și piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual și/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;