Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare alocatia de stat pentru noi nascuti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare alocatia de stat pentru noi nascuti

Buna ziua !
Cine are dreptul poate depune cererea de acordare a alocatiei de stat a copilului nou nascut?
Va intreb deoarece eu sunt tatal a unei fetite de 2 luni si jumatate iar semnatura mea nu a fost solicitata la depunerea acestui act , a fost solicitata doar semnatura mamei insa nu s-a atasat nici un cont bancar unde sa fie virati banii.
Unde ajung acesti bani?

Multumesc
Alocatia se va vira prin mandat postal , daca nu se-a dorit plata in plata în cont bancar.

Despre acte cititi aici
[ link extern ]
Corect,am inteles,problema este ca ea nu a completat nici o rubrica , cele de la centrul maternal au completat ea doar a semnat.
Este incet a 3-a luna si banii nu sunt nicaieri.
In calitate de parinte al fetitei mai ales ca este pe numele meu ma pot duce sa cer explicatii,nu?
Puteti merge sa va interesati la AJPIS.
Ma duc cu copiile de CI a mamei fetitei si a mea + copie certificat de nastere + extras de cont si daca le depun teoretic ar trebui sa intre banii pe contul nostru,nu?
Ma duc si spun ca doresc schimbarea contului bancar

Cornel Vasile a scris:

Puteti merge sa va interesati la AJPIS.

Trebuie sa depuneti o cerere in scris.