avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare alocatia de stat pentru noi nascuti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare alocatia de stat pentru noi nascuti

Buna ziua !
Cine are dreptul poate depune cererea de acordare a alocatiei de stat a copilului nou nascut?
Va intreb deoarece eu sunt tatal a unei fetite de 2 luni si jumatate iar semnatura mea nu a fost solicitata la depunerea acestui act , a fost solicitata doar semnatura mamei insa nu s-a atasat nici un cont bancar unde sa fie virati banii.
Unde ajung acesti bani?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:07, 14 Septembrie 2018
Alocatia se va vira prin mandat postal , daca nu se-a dorit plata in plata în cont bancar.

Despre acte cititi aici
[ link extern ]
Corect,am inteles,problema este ca ea nu a completat nici o rubrica , cele de la centrul maternal au completat ea doar a semnat.
Este incet a 3-a luna si banii nu sunt nicaieri.
In calitate de parinte al fetitei mai ales ca este pe numele meu ma pot duce sa cer explicatii,nu?
Puteti merge sa va interesati la AJPIS.
Ma duc cu copiile de CI a mamei fetitei si a mea + copie certificat de nastere + extras de cont si daca le depun teoretic ar trebui sa intre banii pe contul nostru,nu?
Ma duc si spun ca doresc schimbarea contului bancar

Cornel Vasile a scris:

Puteti merge sa va interesati la AJPIS.

Trebuie sa depuneti o cerere in scris.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie copii misima misima Buna ziua. Luna aceasta, pe 14 Aprilie, fetita mea a implinit 2 ani. Ce demersuri trebuiesc facute pentru ca alocatia de 80 lei/luna sa fie virati direct ... (vezi toată discuția)
Alocatia dupa 18 ani Alx927 Alx927 Buna ziua. In octombrie 2015 am implinit 18 ani, pana atunci alocatia venea pe cardul unuia dintre parinti. La scoala mi s-a dat o cere si o completasem sa ... (vezi toată discuția)
Poprire cont bancar danaly03 danaly03 Bună ziua. Executorul poate pune poprire pe o suma dintr un cont bancar, în care primesc doar indemnizatie crestere copil și alocațiile copiilor? ... (vezi toată discuția)