Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de vechime

cum se acorda sporul de vechime? care este procentul in functie de anii lucrati?
CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2005-2006
încheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicată, înregistrat la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 20.01/31.01.2005

(3) Sporurile minime ce se acorda in conditiile prezentului contract sunt:

d) pentru vechime in munca, minimum 5% pentru 3 ani vechime si maximum 25% la o vechime de peste 20 de ani, din salariul de baza;
In intelesul meu este posibil si alta grila
0-3 ani: 0%
3-20 ani: 5%
>20 ani: 25% (sau chiar mai putin ca e doar limita maxima dar nu specifica obligatoriu ca maximul se aplica)

Totusi nici eu nu sunt lamurita de aceasta problema.
CCMUN 2007-2010 este pus la dispozitie, gratuit pe net, tuturor celor interesati.
Atentie, chiar daca sporul de vechime poate fi introdus in saqlariu, el trebuie sa se regaseasca efectiv in salariul tarifar:))
A-si vrea sa fiu de acord, dar daca maresc salariul tarifar cu 5% reprezentand sporul de vechime, nu poate sa-mi zica e treaba ta, ca ai marit salariul omului, dar n-ai acordat spor de vechime conform CCM?
Eu cred ca trebuie evidentiat separat sporul de vechime fata de salariul tarifar.
DA, salariu + spor + alte sporuri daca este cazul + alte idemnizatii.