avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechimea în muncă de 23 ani se adaugă la salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechimea în muncă de 23 ani se adaugă la salariu

Lucrez de 7 luni în cadrul Mega Image ca luc .comercial cu program full time.de o lună aproximativ am trecut la part time.N u mi s_ a luat în calcul vechimea.
As dorii dacă se poate să aflu daca mi se plătește la salariu sporul de vechime unde am lucrat anterior.Unde si cui trebuie să mă adresez.
Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: issabela , utilizator 19:52, 18 Septembrie 2018
Acordarea sporului de vechime trebuie sa fie mentionata in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului ... in lipsa unor astfel de mentiuni, nu exista obligativitatea acordarii acestuia.
Ultima modificare: Marți, 18 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va mulțumesc!
La pensie când o să ajung, cum se calculează vechimea dacă nu există menționată ca spor de vechime în c.im.sau c.cm?

Patronatele nu au aceeași lege aplicabilă conf.Statului.Cum pot face acest abuz???

Ce pot face în acest caz?

În regimul intern al angajatorului cei care au 10 ani in serviciul angajatorului beneficiază de sporul de vechime la salariu,unde se regăsește în fluturas de salariu.
Ultima modificare: Marți, 18 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sporul de vechime nu are nicio legatura cu stagiul de cotizare ... doar cuantumul pensiei poate fi afectat.

Patronatele isi organizeaza singur activitatea , iar legislatia salariala a sectorului bugetar nu este aplicabila in sectorul privat.

Daca aveti mentionat asa ceva in documentele interne ale angajatorului, atunci solicitati in scris acordarea sporului, iar in caz de refuz privind acordarea :
- sesizati ITM-ul
- promovati o actiune in instanta
- apelati la mediere.
Ultima modificare: Marți, 18 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc pentru lămuriri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor de vechime Narcisa_ Narcisa_ O persoana care lucreaza, in fiecare luna primeste fluturasul privind salariul pe care il mai are de luat. Pe fluturas, este scris salariul de baza, spor ... (vezi toată discuția)
Acordare spor vechime ContSters278216 ContSters278216 Buna-ziua.V-as ruga sa ma informati daca un salariat care lucreaza intr-o firma privata are dreptul la spor de vechime.Salariatul este personal TESA -operator ... (vezi toată discuția)
Spor vechime Florica3 Florica3 Ce spor de vechime se aplica la salariu de baza daca am vechime peste 25ani. Va multumesc. (vezi toată discuția)