avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se imparte un apartament ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se imparte un apartament ?

Socrul mau care este vaduv are un apartament si 2 copii . Cat ii revine la unul dintre copii partea ?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 15:29, 19 Septembrie 2018
Fiind văduv, copii urmează a culege, în cote egale, moștenirea.
Ce inseama cote egale ? Jumatate din apartament ?
Da, jumatate un copil, jumatate celalalt copil. In afara de acel apartament alte bunuri nu a mai avut?
Apartamentul a fost dobandit in timpul casatoriei cu soacra? Sau dupa decesul acesteia?
Daca a fost cumparat in timpul casatoriei cu soacra, s-a dezbatut succesiunea dupa aceasta?
Descendentii au cote-parti egale, din dreptul de proprietate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire prin notariat apartament ContSters162100 ContSters162100 Buna ziua,am o mica nelamurire. Deci `soacra`` mea,a ramas vaduva. Are 4 copii,din care 3 majori si unul minor imputernicit de matusa sa. S-a facut mostenirea ... (vezi toată discuția)
Mostenire corinamilitaru corinamilitaru soacra mea a decedat acum 2 ani,iar socrul meu s-a recasatorit.nu s-a facut succesiune,iar apartamentul pe care socrul meu l-a detinut impreuna cu soacra mea ... (vezi toată discuția)
Cazare la socri cristinaiasi cristinaiasi Buna ziua. Eu cu sotul meu locuim la socra mea in apartament ( socrul meu a decedat in 2004) alaturi de cumnata mea, sora sotului meu).Amandoi avem ... (vezi toată discuția)