Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se imparte un apartament ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se imparte un apartament ?

Socrul mau care este vaduv are un apartament si 2 copii . Cat ii revine la unul dintre copii partea ?
Fiind văduv, copii urmează a culege, în cote egale, moștenirea.
Ce inseama cote egale ? Jumatate din apartament ?
Da, jumatate un copil, jumatate celalalt copil. In afara de acel apartament alte bunuri nu a mai avut?
Apartamentul a fost dobandit in timpul casatoriei cu soacra? Sau dupa decesul acesteia?
Daca a fost cumparat in timpul casatoriei cu soacra, s-a dezbatut succesiunea dupa aceasta?
Descendentii au cote-parti egale, din dreptul de proprietate.