Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Art. 253
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Art. 253

La începutul anului ,prietena mea sa titularizat pe art. 253 din legea educatiei. În mai 2018 în M.Of. se publică decizia CCR care declară neconstituțional art. 253. Decizia primită de prietena mea este valabila începând din 1 septembrie 2018. Prietena mea mai este titulară sau nu? Decizia a fost dată înainte ca CC să declare neconstituțional art. 253, dar este valabila începând cu anul scolar 2018-2019. Anul scolar începe din 01 septembrie 2018.
Valentin45, utilizator
Decizia CCR care declară neconstituțional art. 253 isi produce efecte numai pentru viitor de la data publicarii ei in Monitorul Oficial.
Pentru viitor se înțelege începând cu anul scolar 2019-2020? Sau începând cu data când decizia CC a fost publicată în monitorul oficial?
Prietena mea este investita ca titular începând din sept. 2018.
Decizia CC a fost publicată în mai 2018.
Dar hotărârea de a titulariza un cadru didactic la nivel de școală ,datorită bunăvoinței primarului si a directorului scolii să luat în feb.2018