avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Art. 253
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Art. 253

La începutul anului ,prietena mea sa titularizat pe art. 253 din legea educatiei. În mai 2018 în M.Of. se publică decizia CCR care declară neconstituțional art. 253. Decizia primită de prietena mea este valabila începând din 1 septembrie 2018. Prietena mea mai este titulară sau nu? Decizia a fost dată înainte ca CC să declare neconstituțional art. 253, dar este valabila începând cu anul scolar 2018-2019. Anul scolar începe din 01 septembrie 2018.
Ultima modificare: Miercuri, 19 Septembrie 2018
Valentin45, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valentin45 , utilizator 18:49, 19 Septembrie 2018
Decizia CCR care declară neconstituțional art. 253 isi produce efecte numai pentru viitor de la data publicarii ei in Monitorul Oficial.
Pentru viitor se înțelege începând cu anul scolar 2019-2020? Sau începând cu data când decizia CC a fost publicată în monitorul oficial?
Prietena mea este investita ca titular începând din sept. 2018.
Decizia CC a fost publicată în mai 2018.
Dar hotărârea de a titulariza un cadru didactic la nivel de școală ,datorită bunăvoinței primarului si a directorului scolii să luat în feb.2018

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre articolul 253 din legea invatamantului dordeduca dordeduca Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns ...in acest an dupa vreo 10 de mers la concursul national am reusit sa ma titularizez in 3 scoli ..cu art 253 ... (vezi toată discuția)
Art 253/legea educatiei jojoba jojoba Buna ziua, as vrea sa stiu ce spune legea in cazul unei hotarari a CCR (definitiva si general valabila) referitor la momentul intrarii in vigoare. Se aplica ... (vezi toată discuția)
Art. 253 len Bianca Vlasin Bianca Vlasin Bună seara, Rog sa îmi răspundă cineva (avocat/jurist etc) în cunoștință de cauză: mă interesează detaliile actuale cu privire la articolul 253 ... (vezi toată discuția)