Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Adresa Comisia de Experti Medicina Muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Adresa Comisia de Experti Medicina Muncii

Buna ziua .Va rog sa ma ajutati cum pot contesta fisa bp1 deoarece mi s a infirmat boala profesionala si nu gasesc unde sa trimit contestatia.Va multumesc.(adresa secretariat ,unde pot depune contestatia?)
Şedinţele Comisiei au loc la sediul Institutului de Sănătate Publică Bucureşti ori de câte ori este nevoie şi se convoacă prin secretariatul acesteia cu minimum 7 zile lucrătoare înainte.

Adresa: Str. Dr. Leonte Anastasievici Nr.1-3, Sector 5, Bucuresti,
Puteti trimite contestatia prin posta cu confirmare de primire in termen de 30 de zile de la data primirii PV de cercetare a cazului de boala profesionala.
Sunt aplicabile prevederile HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-Art. 155 (1) In situatia in care angajatorul sau reprezentantul acestuia ori, dupa caz, persoana fizica autorizata in cazul profesiilor liberale sau inspectorul de munca ori lucratorul sau asiguratorul nu sunt de acord cu concluziile stabilite in procesul-verbal de cercetare ori cu masura tehnica sau organizatorica formulata, se pot adresa, in scris, in termen de 30 de zile de la data primirii procesului-verbal de cercetare a cazului de boala profesionala, Comisiei
de experti de medicina muncii acreditati de Ministerul Muncii, Familiei si Protectiei Sociale si de Ministerul Sanatatii.