Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restituire bonus pe 6 luni prin oprire din salariu. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restituire bonus pe 6 luni prin oprire din salariu. Este legal ce vrea să facă angajatorul?

Buna ziua ,

Intampin o situatie in care angajatorul vrea sa imi recupereze retroactiv pe ultimele 6 luni bonusul din vanzari din realizarea targetului pe motiv ca un produs nu a fost vandut cu marja si nu trebuia bonusat.
Ce pot face in acest caz ?
Este o situatie corecta ?
Manuela Rășină, administrator
Aveti in contractul de munca sau in vreo procedura prevederi care se refera la obligatia returnarii bonusurilor pe anumite perioade din diverse motive, cum ar fi cel indicat, produsul nu a fost vandut cu marja?
Refuzati returnarea bonusurilor si solicitati sa va prezinte temeiul legal. Sa solicite returnarea prin intermediul instantei de judecata.
Nu exista nimic specificat in contract si nici nu exista o procedura pentru returnarea acestor bonusuri.
Bineinteles ca voi refuza categoric fara temei legal.
Daca se vor opri automat , pot ataca in instanta ?
Daca vi se vor opri , fara a avea o hotarare judecatoreasca sau acordul dvs., atunci puteti actiona in instanta.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In ce baza se acorda bonusurile?
Trebuie sa existe "ceva" scris in care sa se detalieze criteriile de acordare bonusurilor functie de target.
Daca nu au prevazut si situatia returnarii bonusurilor in anumite cazuri atunci e problema lor.
Exista target valoric care are 3 praguri de bonusare : 90, 100 respectiv 110% realizat. In functie de procent se castiga un numar de puncte ce au valoarea de 50 ron net/ punct. Nu exista conditii de a lua bonusul inapoi retroactiv , nici de a se taia .