avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restituire bonus pe 6 luni prin oprire din salariu. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restituire bonus pe 6 luni prin oprire din salariu. Este legal ce vrea să facă angajatorul?

Buna ziua ,

Intampin o situatie in care angajatorul vrea sa imi recupereze retroactiv pe ultimele 6 luni bonusul din vanzari din realizarea targetului pe motiv ca un produs nu a fost vandut cu marja si nu trebuia bonusat.
Ce pot face in acest caz ?
Este o situatie corecta ?
Ultima modificare: Vineri, 21 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:27, 23 Septembrie 2018
Aveti in contractul de munca sau in vreo procedura prevederi care se refera la obligatia returnarii bonusurilor pe anumite perioade din diverse motive, cum ar fi cel indicat, produsul nu a fost vandut cu marja?
Refuzati returnarea bonusurilor si solicitati sa va prezinte temeiul legal. Sa solicite returnarea prin intermediul instantei de judecata.
Nu exista nimic specificat in contract si nici nu exista o procedura pentru returnarea acestor bonusuri.
Bineinteles ca voi refuza categoric fara temei legal.
Daca se vor opri automat , pot ataca in instanta ?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca vi se vor opri , fara a avea o hotarare judecatoreasca sau acordul dvs., atunci puteti actiona in instanta.
Ultima modificare: Joi, 20 Septembrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
In ce baza se acorda bonusurile?
Trebuie sa existe "ceva" scris in care sa se detalieze criteriile de acordare bonusurilor functie de target.
Daca nu au prevazut si situatia returnarii bonusurilor in anumite cazuri atunci e problema lor.
Exista target valoric care are 3 praguri de bonusare : 90, 100 respectiv 110% realizat. In functie de procent se castiga un numar de puncte ce au valoarea de 50 ron net/ punct. Nu exista conditii de a lua bonusul inapoi retroactiv , nici de a se taia .

Alte discuții în legătură

Buna, lucrez intr-o companie de telecomunicatii, avand salariul ... melisalorena melisalorena Buna , lucrez intr-o companie de telecomunicatii , avand salariul fix si bonusul lunar care este in functie de targetul realizat. Recent s-a primit un e-mail ... (vezi toată discuția)
retinerei salariale sau bonusuri lucrez la o fabrica de automotive la salariul negociat avem și ... Paul.a Paul.a Lucrez la o fabrica de automotive la salariul negociat avem și bonusuri .de prezenta de flux continuu și de categorie .Întrebarea mea este .are dreptul ... (vezi toată discuția)
Am si eu eu o intrebare in legatura cu oprirea din salariu nejustificata ... Bogdan2001 Bogdan2001 Am si eu eu o intrebare in legatura cu oprirea din salariu nejustificata Lucrez intr o firma de vanzari si am ca parte salariala fixa plus un target din ... (vezi toată discuția)