Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune

Am fost inselata la repararea acoperisului. Am dat 8500 lei pentru materiale si mi-au fost aduse fara factura. La solicitarea unei facturi detaliate mi s-a inchis telefonul spunandu-mi ca nu mai lucreaza cu noi. Am chemat un specialist de la firma de unde stiam ca cumpara materialele si acesta le-a pretuit la maxim 4000 lei. Ce pot face in aceasta situatie? Cum pot sa mi recuperez banii, iar inselaciunea să fie demonstrata si pedepsită?
mihaelapetrescu63, utilizator
Puteți formula fie acțiune în răspundere civilă contractuală, fiind admisă inclusiv proba cu martori împotriva unui profesionist, indiferent de valoarea actului juridic, fie plangere penala pt inselaciune, constintuindu-va parte civila.
Al doilea demers este mult mai indelungat; luați legătura cu un avocat!
Pot intreprinde ambele acțiuni in acelasi timp?
Desigur!
Puteti sa-mi trimiteti un model de acțiune în răspundere civilă contractuală, inclusiv proba cu martori?
Impresia pe care o au justițiabilii că lucrează avocații cu modele n-am înțeles-o niciodata.
Eu unul personalizez acțiunile în funcție de fiecare speță în parte.
Modele găsiți pe google dar trebuie s-o motivați temeinic pentru a vi se admite.