Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cate zile de Concediu de odihna se vor acorda ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cate zile de Concediu de odihna se vor acorda ?

Buna ziua !
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns privind urmatoarea situatie:
- la data de 28.06.2018 s-a inregistrat la ITM un Contract colectiv de munca
- in acest Contract colectiv se spune ca
acesta îşi produce efectele începând cu data înregistrării la ITM Botoșani. = 28.06.2018
- in acest Contract colectiv se spune ca
cine are o vechime intre 15-20 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului)
va avea 25 de zile lucrătoare de Concediu de odihna
si ca
Concediul de odihnă se suplimentează
cu 3 zile pentru o vechime în muzeu de peste 10 ani.

Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:
- in cazul de mai sus,
daca acest Contract colectiv de munca produce efecte de la data de 28.06.2018,
atunci,
un salariat care are 16 ani vechime in munca si 6 ani vechime în muzeu,
cate zile de Concediu de odihna va avea in anul 2018 ?

oanaportar, utilizator
Buna ziua,
Din ce ati scris mai sus si dupa logica mea acel angajat se incadreaza in prima situatie ( are 16 anii vechime si acolo minimul este de 15, rezultand un numar de 25 zile CO ) si nu se incadreaza in a doua, avand 6 anii de vechime in muzeu si minimul pentru a beneficia de acel supliment fiind de 10.
Poate ne precizati si cate si zile de CO erau prevazute in c.i.m..
In CIM sunt 21 de zile de Concediu de odihna.
Vechime in munca, indiferent unde a lucrat este de ntre 15-20 ani,
adica de 16 ani si ...
Vechime la muzeu are doar 6 ani.
Deci sunt 2 situatii diferite: o vechime ca ani lucrati indiferent unde si p vechime la muzeu pentru care s-ar acorda suplimentar un alt numar de zile de Concediu.

Intrebarea este:
daca abia de la data de 28.06.2018
Contract colectiv de munca produce efecte,
atunci,
cum se va calcula zilele de Concediu /2018 ve se vor acorda ?
adica, cate zile va avea de Concediu in anul 2018 ?
Numarul de zile de CO se calculeaza poportional cu perioada din an. Astfel:

Pana la 28.06.2018 se calculeaza raporat la 21 de zile de CO , incepand cu aceasta data raportat la prevederile din CCM.
Acest lucru ar însemna ca
un salariat care își va lua concediu pentru anul 2018 abia la anul, atunci va avea zile de concediu mai multe față de un salariat care își va lua concediu acum ?