Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Sunt in Concediu de crestere copil, cea mica are 8 ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Sunt in Concediu de crestere copil, cea mica are 8 luni si imi doresc sa raman insarcinata din nou curand. Cum se procedeaza cu indemnizatia in conditiile in care firma la care am lucrat a intrat in insolventa?

Sunt in Concediu de crestere copil, cea mica are 8 luni si imi doresc sa raman insarcinata din nou in curand. Cum se procedeaza cu indemnizatia in conditiile in care firma la care am lucrat a intrat in insolventa? Se continua cu aceeasi indemnizatie daca nasc bebe 2 pana implineste cea mica 2 ani? Multumesc
Cand se termina primul CCC?

Care este date incetarii c.i.m. ?

Care este data prezumata a nasterii celui de-al doilea copil?
Primul concediu de crestere copil se termina in luna ianuarie 2020, iar data prezumata a nasterii celui de-al doilea copil ar fi undeva in luna octombrie 2019. Data incetarii c.i.m este undeva in luna noiembrie 2017, nu retin exact data.
In speta, veti beneficia de indemnizatie si pentru cel de-al doilea copil.

Deoarece cel de-al doilea copil se va naste inainte de a se termina CCC1 , atunci se va intra direct din CCC1 in CCC2 incepand cu data terminarii CCC1.

Pentru perioada de suprapunere se va primi in plus (pe langa indemnizatia pentru CCC1) o suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea. (1250 lei).
Cornel Vasile, Consilier juridic