Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... itm sau arhiva nationala??
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

itm sau arhiva nationala??

tatal meu a lucrat acum 30 de ani in Bucuresti,la o firma care dupa anii 1990 s-a desfiintat,vechimea care a avuto la acea firma nu o are in cartea de munca, intre timp facandu-si carte de munca la firma unde activeaza acum .
unde trebuie sa se adreseze ptr vechimea anilor, sunt cam 5 ani la acea firma si tinand cont ca are o varsta ar dori sa se pensioneze.
trebuie sa se duca la itm la bucuresti sau la arhive??
Daca este vorba de perioada lucrata anterior 1990, trebuie sa se adreseze arhivelor nationale. Daca stie ministerul de care apartinea acea firma, exista sansa sa existe o firma care sa fi preluat arhiva firmei desfiintate, procedura aceasta este caracteristica vechilor trusturi de constructii de pe langa ministere sau primarii.
Mentionati pe forum cum se numea acea societate si poate are cineva stiinta unde se afla arhiva. Sa stiti ca exista si societati care nu au depus arhiva la arhivele nationale.
Incercati mai intai la arhivele nationale ... la ITM nu exista asa ceva..arhiva preluata de la fostele intreprinderi de stat dinainte de 1990.