Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Completare dosar pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Completare dosar pensie

Buna seara,
Am nevoie de sporurile acordate, care nu sunt trecute in cartea de munca.
Nu gasesc arhiva intreprinderii Network Electronica International (NEI) (compania la care am lucrat, despre care este vorba). Am nevoie de arhiva acestei companii, deoarece imi trebuie sporurile de munca, pentru a reduce varsta de la care ies la pensie.
Cum as putea sa gasesc arhiva intreprinderii? A fost desfiintata in 2009, iar la adresa companiei nu se afla nimic.
Trebuie sa va interesati eventual la ITM cine a preluat arhiva institutiei respective; institutia respectiva va va elibera adeverinta necesara pentru pensionare!
ITM-ul nu detine astfel de informatii.

Sigur acesta este denumirea exacta a societatii ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, societatea se numea Network Electronica International (NEI). Am lucrat la ei din '94 in '99. Apoi a devenit Eltek Engineering SA, si s-a desfiintat in anul 2009.

Am fost la ITM, de unde am fost trimisa la Registrul Comertului, unde mi-a fost comunicat ca adresa Eltek Engineering SA (fosta NEI) este la adresa respectiva, care, din 2009, nu mai este locuita.

In cartea de munca am stampila AMOFM-ului in care scrie ca beneficiez de vechime in munca. Oare trebuie sa merg acolo?
GabyCezarina, utilizator
Luati legatura cu CRIS CONSULT S.P.R.L, intrucat lichidatorul judiciar al fostului dvs. angajator, si anume , SC CRIS CONSULT 2003 SRL a fost preluata de aceasta entitate.

[ link extern ] /

Sporurile acordate nu reduc varsta standard de pensionare, ci numai activitatea desfasurata in grupele de munca sau in conditii deosebite/speciale de munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
va multumesc foarte mult