Forum Discuţii juridice Achiziţii publice licitatie lucrari publice
Discuție deschisă în Achiziţii publice

licitatie lucrari publice

care este suma maxima pentru care se poate acorda o licitatie prin atribuire directa , fara licitatie , anunt participare , etc. ?
Art. 19 din OUG 34/2006: "Autoritatea contractantă are dreptul de a achiziţiona direct produse, servicii sau lucrări, în măsura în care valoarea achiziţiei, estimată conform prevederilor secţiunii a 2-a a prezentului capitol, nu depăşeşte echivalentul în lei a 15.000 euro pentru fiecare achiziţie de produse, servicii sau lucrări. Achiziţia se realizează pe bază de document justificativ, care în acest caz se consideră a fi contract de achiziţie publică, iar obligaţia respectării prevederilor prezentei ordonanţe de urgenţă se limitează numai la prevederile art. 204 alin. (2)."
Verificati daca va incadrati in prevedrile art.16 din OUG nr.34/2006.