Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pentru orice contract de furnizare sau prestare ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pentru orice contract de furnizare sau prestare servicii trebuie intocmit un proces-verbal de receptie?

Buna ziua! Fiind vorba de o institutie publica, pentru orice contract de furnizare sau prestare servicii trebuie intocmit un proces-verbal de receptie, chiar daca in contract nu e prevazut ca se va face receptie?
Nu am stiut pe ce forum sa incadrez intrebarea.
Va multumesc foarte mult!

Cu respect.
Raluca Maria, utilizator
Buna ziua,

Procesul verbal de receptie a serviciilor atesta prestarea efectiva a acestora, pe langa contract care fixeaza conditiile juridice, economice in care acestea se vor realiza.
Constantin Vera, Contabil
Multumesc pt raspuns!
De acord. Eu ma refeream la eventualitatea unui control, ce inseamna sa fie un contract de prestari servicii, de pilda, in urma caror servicii nu a fost incheiat un proces-verbal de receptie.

Multumesc!

Documentele justificative care stau la baza emiterii facturii pentru respectarea prevederilor legale cu privire la faptul generator si exigibilitatea operatiunii sunt: contract de prestari servicii, situatii de lucrari, rapoarte de lucru, alte documente similare pe baza carora se stabilesc serviciile efectuate sau, dupa caz, in functie de prevederile contractuale, procese verbale incheiate la data acceptarii de catre beneficiari a serviciilor prestate, conform art.281 alin.(7) Cod fiscal.

Astfel, documentele precizate mai sus trebuie sa prevada lucrarile efectuate si sa aiba anexat un deviz in care sa se regaseasca consumurile de materiale la care se adauga marja de profit in care sunt incluse si costurile cu forta de munca. In functie de politica firmei, devizul poate sa cuprinda defalcat consumurile de materiale, costurile cu forta de munca, alte costuri, la care apoi se adauga marja de profit.

In concluzie, nu este suficient un contract si o factura pentru a se inregistra in evidentele contabile si fiscale o prestare de serviciu, impunandu-se si celelalte documente care dovedesc realitatea operatiunii pe de o parte, iar pe de alta parte acestea sunt documente justificative pentru inregistrarea costurilor cu serviciile efectuate in contabilitatea prestatorului.

Multumesc mult! imi este foarte util raspunsul dvs.
Raspunsul dvs. se aplica si serviciilor de catering? Cum trebuie receptionate aceste servicii? Multumesc.
NicoletaRusu, utilizator