Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Informatii taxe PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Informatii taxe PFA

Buna seara,doresc sa deschid un PFA ptr activitati gen uber eats etc.
Daca ptr serviciile prestate primesc o anumita suma ce depaseste plafonul min de 1900 lunar..am inteles ca trebuie platit CAS ,CASS si impozit 10%..cu ajutorul unei aplicatii am vazut ca toate aceste taxe pot ajunge pe la 13.000 lei anual...insa mi-am adus aminte ca se pot deduce anumite cheltuieli de la impozit...

In primul rand este posibil sa inchiriez o masina ptr efectuarea activitatii? Care este suma maxima care se poate deduce la impozit?
Ar mai fi combustibilul...reparatii..revizii..piese auto?
Alte cheltuieli eigibile ptr acest domeniu?

Multumesc anticipat
lucian75, utilizator
Ati inteles bine ca trebuie sa platiti CAS ,CASS si impozitul pe venit 10%..
Contributiile sociale anuale se platesc pe pfa doar daca venitul net anual adica venit brut incasat - cheltuieli deductibile patite fara cas si cass este peste plafonul a 12 salarii minie brute anuale adica in acest an 12 x 1900 lei = 22800 lei si procentele 25% cas si 10% cass se aplica la valoarea pafonului de 22800 lei.
Impozitul pe venit 10% se aplica la venitul net anual din activități independente care se determină în sistem real, pe baza datelor din contabilitate, ca diferență între venitul brut și cheltuielile deductibile efectuate în scopul realizării de venituri. Detalii va rog sa cititi in codul fiscal la ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate