Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In cat timp ar trebui sa se motiveze o sentinta?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In cat timp ar trebui sa se motiveze o sentinta?

Buna ziua!
Intrebarea mea este care ar fi timpul in care ar trebui sa primesc sentinta motivata prin posta, tinand cont ca aceasta s-a pronuntat la data de 4.05.2018?
Mentionez ca am depus si doua cereri de urgentare a motivarii, una in luna iulie si una in septembrie. Mi se pare totusi cam mult faptul ca au trecut aproape 5 luni si nu am primit nimic... stiu ca a fost si vacanta de vara, dar nu ar trebui sa aiba un termen in care judecatorii sa motiveze sentintele si acestea sa fie comunicate partilor?
Va multumesc! O zi buna!
Au termen dar nu il respecta.
Bine ca noi trebuie sa respectam :-(
Puteti face un memoriu la conducerea instantei respective sau o sesizare la CSM.
Normal 30 zile dar...depinde daca e definitiva daca e cu cale de atac, depunde unde e la teibunal sau la sector sau curte de apel...penal civil
E o sentinta pronuntata la Judecatorie, cu cale de atac apelul si e civil avand ca motiv custodie si domiciliu minor. Procesul e deschis din Noiembrie 2016, sentinta pronuntata in 4 Mai 2018 si ma surprinde ca dureaza atat sa se motiveze... se mai spune ca se tine cont de interesul superior al minorului...