avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Închirierea unor echipamente cu contract de comodat ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Închirierea unor echipamente cu contract de comodat este un act de evaziune fiscală, sau nu ?

Buna ziua.

Daca inchiriez anumite echipamente , printr-un contract de comodat, se npoate numi sau evaziune fiscala sau alt tip de infractiune ?

Multumesc,.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:48, 4 Octombrie 2018
Contractul de comodat este cu titlu gratuit.
Evaziunea fiscala trebuie dovedita. Atat timp cat exista un contract semnat de parti nu e problema. Sau este daca intalniti un rau platnic, pentru ca nu puteti actiona impotriva lui sa ve recuperati prejudiciul, acesta nefiind consemnat.
Pot trage la răspundere persoana care folosește echipamentul, in caz că este stricat sau furat ,prin acest contract?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu consider ca scopul fiintarii unei societati comerciale este sa obtina profit. Sa dai in folosinta cu titlu gratuit echipamente cand obiectul tau de activitate tocmai acesta este si practica e una generalizata in companie consider ca este un fenomen de evaziune fiscala. Iar proba e chiar contractul de comodat incheiat contra oricarei uzante. Dar sesizarea organelor de ancheta penala va depinde de valoarea prejudiciului. Daca aveti doar 1-2 contracte din ...500 sa zicem, iar echipamentele se dau unor ONG-uri de exemplu, e clar ca nu le va incadra nimeni la evaziune.

Dar daca d-voastra aveti 200 de clienti si la 50 dintre ei (societati comerciale) nu le eliberati facturi de chirie, tranzactiile (contractele) vor fi reconsiderate din punct de vedere fiscal si economic.
Ultima modificare: Marți, 2 Octombrie 2018
adema1980, utilizator


adema1980 a scris:

Eu consider ca scopul fiintarii unei societati comerciale este sa obtina profit. Sa dai in folosinta cu titlu gratuit echipamente cand obiectul tau de activitate tocmai acesta este si practica e una generalizata in companie consider ca este un fenomen de evaziune fiscala. Iar proba e chiar contractul de comodat incheiat contra oricarei uzante. Dar sesizarea organelor de ancheta penala va depinde de valoarea prejudiciului. Daca aveti doar 1-2 contracte din ...500 sa zicem, iar echipamentele se dau unor ONG-uri de exemplu, e clar ca nu le va incadra nimeni la evaziune.

Dar daca d-voastra aveti 200 de clienti si la 50 dintre ei (societati comerciale) nu le eliberati facturi de chirie, tranzactiile (contractele) vor fi reconsiderate din punct de vedere fiscal si economic.

Deocamdată nu am nici un client, am zis sa incep că și persoana fizică și să fac contracte de comodat până să fac srl sau PFA. Întrebarea este dacă pot trage la răspundere persoana care folosește echipamentul sa îmi recuperez dauna

Alte discuții în legătură

Contractul de comodat este asimilat celui de inchiriere? adela05 adela05 Este adevarat ca in Noul Cod Civil, Ctr de Comodat este asimilat Ctr de Inchiriere? Ma ajutati si cu un temei legal? Multumesc (vezi toată discuția)
Contract de comodat cu titlu gratuit Hildegarde Hildegarde Buna ziua, Unchiul meu are un contract de comodat cu un ONG adapost de caini pe un teren intravilan. Mentionez ca a decedat de curant iar eu sunt ... (vezi toată discuția)
Contract comodat pizzavenetia pizzavenetia In luna ian 2016 am deschis un nou punct de lucru in baza unui contract de comodat. Mentionez de asemenea ca, punctul de lucru se afla la parterul unei vile, ... (vezi toată discuția)