Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minorul în familia LGBT: ce se întâmplă cu el ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minorul în familia LGBT: ce se întâmplă cu el dacă tata decedează iar mama își trăiește viața mai departe cu o altă femeie?

In cazul în care o femeie a născut un copil, tatăl copilului a decedat, iar ea își trăiește mai departe viata cu o alta femeie, ce se întâmplă cu acel copil dpdv legal? Este lăsat sa trăiască cu mama și iubita acesteia?
Manuela Rășină, administrator
Care ar fi motivele pentru care sa fie luat de langa mama?
Nu are importanta cu cine traieste parintele in dormitor sau pe strada. Copilul este ingrijit de mama.
cyan, moderator
Scrie în legislație asta? Autoritatea Tutelara nu intervine dacă situația este "reclamata" de cineva care nu considera corect sa se întâmple asa?
Ce intelegeti prin "corect"?
Cum trebuie sa fie ca sa fie "corect"?
Copilul este cu mama lui, unde-i problema?
Nu spun eu ca nu e corect. Întreb ce spune legislația, dacă Protecția copilului intervine în caz ca cineva sesizează ca mediul în care trăiește copilul nu ar fi moral, corect dpdv al acelei persoane.
Daca ar interveni protectia copilului de fiecare data cand i se pare unuia sau altuia ca un copil nu este crescut intr-un mediu corect sau moral ar insemna ca angajatii protectiei copilului sa fie tot timpul pe drumuri.
Sunt destui copiii care cresc intr-un mediu nesanatos, cu parinti violenti, care ii neglijeaza, nu le asigira cele necesare traiului zilnic si educatiei
considerati ca un copil crescut intr-un astfel de mediu este mai bine ingrijit decat cel crescut si ingrijit de o mama care o are o iubita?
Practic ce vreti sa aflati?
Daca exista legislatie pentru familiile monoparentale in care parintele are in conceptia unora o relatie "nepotrivita"?
Nu exista asa ceva, in consecinta, nu exista temei legal ca protectia copilului sa intervina in astfel de cazuri.
Va informati sa fiti in tema pentru referendum?
cyan, moderator