avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minorul în familia LGBT: ce se întâmplă cu el ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minorul în familia LGBT: ce se întâmplă cu el dacă tata decedează iar mama își trăiește viața mai departe cu o altă femeie?

In cazul în care o femeie a născut un copil, tatăl copilului a decedat, iar ea își trăiește mai departe viata cu o alta femeie, ce se întâmplă cu acel copil dpdv legal? Este lăsat sa trăiască cu mama și iubita acesteia?
Ultima modificare: Vineri, 5 Octombrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: viorel55 , utilizator 12:27, 7 Octombrie 2018
5 din 9 utilizatori consideră
acest răspuns util
Care ar fi motivele pentru care sa fie luat de langa mama?
Nu are importanta cu cine traieste parintele in dormitor sau pe strada. Copilul este ingrijit de mama.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Octombrie 2018
cyan, moderator
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Scrie în legislație asta? Autoritatea Tutelara nu intervine dacă situația este "reclamata" de cineva care nu considera corect sa se întâmple asa?
8 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ce intelegeti prin "corect"?
Cum trebuie sa fie ca sa fie "corect"?
Copilul este cu mama lui, unde-i problema?
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu spun eu ca nu e corect. Întreb ce spune legislația, dacă Protecția copilului intervine în caz ca cineva sesizează ca mediul în care trăiește copilul nu ar fi moral, corect dpdv al acelei persoane.
17 din 20 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca ar interveni protectia copilului de fiecare data cand i se pare unuia sau altuia ca un copil nu este crescut intr-un mediu corect sau moral ar insemna ca angajatii protectiei copilului sa fie tot timpul pe drumuri.
Sunt destui copiii care cresc intr-un mediu nesanatos, cu parinti violenti, care ii neglijeaza, nu le asigira cele necesare traiului zilnic si educatiei
considerati ca un copil crescut intr-un astfel de mediu este mai bine ingrijit decat cel crescut si ingrijit de o mama care o are o iubita?
Practic ce vreti sa aflati?
Daca exista legislatie pentru familiile monoparentale in care parintele are in conceptia unora o relatie "nepotrivita"?
Nu exista asa ceva, in consecinta, nu exista temei legal ca protectia copilului sa intervina in astfel de cazuri.
Va informati sa fiti in tema pentru referendum?
Ultima modificare: Joi, 4 Octombrie 2018
cyan, moderator

Alte discuții în legătură

Avocatnet 2014: nicusor are doi tati Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici Un spamer foarte incapatanat mi-a trimis acum vreo doua zile un email pe care inainte sa-l sterg l-am deschis dintr-un fel de curiozitate aproape morbida de ... (vezi toată discuția)
Custodie, limitare program vizitare Adina_Ghe Adina_Ghe 1. Am divortat in decembrie anul trecut, de comun acord, dar acum nu mai sunt de acord cu timpul petrecut de minor cu tatal, parandu-mi-se prea mult: adica imi ... (vezi toată discuția)
Cine decide dacã face avort ? m1ha1g m1ha1g Mama vrea să păstreze copilul, tatăl însă nu vrea. Sau invers. Cine e cel care decide ? Ce se întâmplă mai târziu ? Se plătește pensie ... (vezi toată discuția)