Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ordinul ministrului industriei chimice si petrochimice ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ordinul ministrului industriei chimice si petrochimice nr. 969/1990

Buna ziua,
Va rog frumos daca imi puteti trimite Ordinul MIChP nr. 969/1990.
Mail banu.vasile@yahoo.com. Multumesc!
"Potrivit art. 2 din HG nr. 559/1990, in baza caruia a fost emis Ordinul nr. 969/1990, personalul care este in activitate din unitatile de profil, apartinind Ministerului Industriei Chimice si Petrochimice, necuprins in grupa I de munca prin reglementarile in vigoare, beneficiaza de incadrarea in grupa a II-a de munca in vederea pensionarii, pe intreaga perioada lucrata dupa data de 18 martie 1969. Categoriile de personal care, potrivit sarcinilor si atributiilor de serviciu, pot beneficia de aceasta prevedere, se stabilesc de Ministerul Industriei Chimice si Petrochimice, proportional cu timpul efectiv lucrat in conditii deosebite.
Ordinul nr. 969/1990 al Ministerului Industriei Chimice si Petrochimice, la pct. 2 prevede ca beneficiaza de incadrare in gr. a Il-a de munca in vederea pensionarii, in conformitate cu prevederile art. 2 din H.G. nr. 559/1990, categoriile de personal, din unitatile cu profil chimic si petrochimic necuprinse in anexa nr. 2 la Ordinele nr. 50/1990 si nr. 100/1990 emise de Ministerul Muncii si Protectiei Sociale, Ministerul Sanatatii si Comisia Nationala pentru Protectia Muncii, conform anexei care face parte integranta din prezentul ordin. Acelasi Ordin nr. 969/1990 la pct. 5 stipuleaza consiliile de administratie impreuna cu sindicatele libere, nominalizeaza personalul si stabilesc proportionalitatea de timp efectiv lucrata in conditii deosebite, avand in vedere ca pentru incadrarea in grupa a Il-a de munca este necesar ca activitatea desfasurata in aceste conditii sa fie de cel putin 70% din programul de lucru. "
(Sentinta civila nr. 907 din data de 11.05.2015 pronuntata de Tribunalul Constanta)

alte detalii :
www.avocatnet.ro/forum/discu...

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic