Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract inchiriere imobil fara notar
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract inchiriere imobil fara notar

Buna seara,

Doresc sa inchiriez un imobil, iar proprietarul spune ca:
1) nu e neaparat nevoie de notar (ceea ce am vazut si eu la o cautare Google a legislatiei deci pare a fi ok)
2) va inscrie acel contract la financiar (asta spune acum, inainte de semnare...cel putin)

Intrebarea mea este: in cazul in care NU inscrie contractul la financiar, pot eu avea de suferit cumva sau doar el va fi penalizat? Este contractul inca valabil daca nu e inscris la fisc?
Mentionez ca respectivul contract este scos la imprimanta de proprietar in momentul inchirierii. Atasez prima si ultima pagina (cu datele personale ascunse)
[ link extern ]

Mersi mult!
Alex_29, utilizator
Incepand cu 23 martie 2018 ,data intrarii in vigoare a OUG 18/2018,proprietarii care inchiriaza imobile nu mai au obligatia inregistrarii contractului la ANAF ci doar declararea venitului rezultat din inchiriere.Dumneavoastra puteti eventual sa-i solicitati sa va faca dovada ca a depus aceasta declaratie.In ceea ce va priveste va este suficient contractul semnat de parti.
Multumesc!
Buna ziua, daca contractul de inchiriere nu a fost declarat la finante chiriasul poate intinpina vro problemă?
Din partea cui i sa intampine probleme? Chiriasul trebuie sa respecte clauzele din contractul de inchiriere,altfel proprietarul poate denunta unilateral contractul. Proprietarul are aceleasi obligatii fata de chirias,plus declararea venitului la ANAF si achitarea impozitului pe venit si contributii. Daca acesta din urma nu inregistreaza contractul sau nu declara venitul e problema lui cu ANAF, Intre proprietar si chirias functioneaza legea partilor,adica contractul declarat sau nu.
Bună seara,

În calitate de chiriaș dvs va trebui sa respectați clauzele contractuale.
Dacă proprietarul depune declarația unica la Anaf sau nu, nu va interesează și nici nu va afectează pe dvs. El va răspunde pentru aceasta neîndeplinire a obligației.
Și, într-adevăr, nu este obligatorie prezenta notarului pentru a încheia contractul de închiriere.
Avocat Trifan Bianca Elena , Avocat