Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt

cum se poate exemplifica pericolul social / lipsa pericolului social in cazul furtului?
1. Prezenta pericolului social
O persoana fura o masina in valoare de 10000 Euro dintr-o parcare.

2. Lipsa pericolului social
O persoana fura un mar de pe o taraba plina de mari de la piata.
Pericolul social se raporteaza nu numai la valoarea cantitativa a prejudiciului creat ci si la modalitatea de savarsire a faptei penale, la gradul de periculozitate fata de ordinea publica, si altele.