avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt

cum se poate exemplifica pericolul social / lipsa pericolului social in cazul furtului?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Amironesei , Consilier juridic 10:02, 11 Noiembrie 2009
1. Prezenta pericolului social
O persoana fura o masina in valoare de 10000 Euro dintr-o parcare.

2. Lipsa pericolului social
O persoana fura un mar de pe o taraba plina de mari de la piata.
Pericolul social se raporteaza nu numai la valoarea cantitativa a prejudiciului creat ci si la modalitatea de savarsire a faptei penale, la gradul de periculozitate fata de ordinea publica, si altele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sfat pentru infractiunea de furt mihai_dmg mihai_dmg Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat sau mai bine spus de o informatie legat de infractiunea de furt. Sunt nou pe forum si imi cer scuze in avans daca am ... (vezi toată discuția)
Speta penal Dalia Elena Dalia Elena A sustrage un servetel dintr-un pachet lasat pe banca de colegul sau B, acesta fiind plecat in pauza iar A avand nevoie urgenta recurge l-a a lua un servetel ... (vezi toată discuția)
Furt de la locul de munca dercos dercos am furat de la firma unde lucrez niste bunuri in valoare de 10000 ron,inca nu sunt siguri cine a furat dar ne ancheteaza pe toti,la politie nu am fost chemati ... (vezi toată discuția)