Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de maternitate 126 ->163 zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de maternitate 126 ->163 zile

Buna diminineata,

Va rog frumos sa-mi spuneti daca s-a aprobat cumva legea privind cresterea duratei concediului de maternitate de la 126 la 163 zile.

Am cautat pe net dar nu m-am lamurit daca si de cand intra in vigoare.

Multumesc!
Din cate cunosc, inca nu a fost aprobata legea.
Deci, deocamdata este vorba de 126 zile
Inca nu se stie nimic sigur, daca va fi extinsa perioada de pre-postnatal sau nu si de cand.
Concediu de maternitate este 126 de zile.Nu s-a modificat nimic.
In acest moment este in vigoare Ordonanţă de urgenţă nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
Multumesc pentru raspunsuri!