avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de maternitate 126 ->163 zile
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de maternitate 126 ->163 zile

Buna diminineata,

Va rog frumos sa-mi spuneti daca s-a aprobat cumva legea privind cresterea duratei concediului de maternitate de la 126 la 163 zile.

Am cautat pe net dar nu m-am lamurit daca si de cand intra in vigoare.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: andira , utilizator 14:38, 11 Noiembrie 2009
Din cate cunosc, inca nu a fost aprobata legea.
Deci, deocamdata este vorba de 126 zile
Inca nu se stie nimic sigur, daca va fi extinsa perioada de pre-postnatal sau nu si de cand.
Concediu de maternitate este 126 de zile.Nu s-a modificat nimic.
In acest moment este in vigoare Ordonanţă de urgenţă nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate
Art. 23. - (1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcină şi lăuzie, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, perioadă în care beneficiază de indemnizaţie de maternitate.
Multumesc pentru raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concedii maternitate me-alina me-alina 1) care sunt concediile si cand pot fi luate de catre o gravida? 2) concediul pentru risc maternal poate sa includa si concediul pre-natal? (vezi toată discuția)
Cateva lamuriri pentru gravidute va rog :) Marioara2011 Marioara2011 Sunt o graviduta care intentioneaza de la data de 1 Septembrie sa intre in concediu de risc maternal. La acea data voi fi in saptamana a 22-a cea ce inseamna ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal/postnatal roxana11277 roxana11277 Buna ziua, concediul prenatal/postnatal am inteles ca se plateste de catre angajator, daca eu am poprire pe salariu asta inseamna ca se executa poprirea si iau ... (vezi toată discuția)