Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Termeni legali de garantie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Termeni legali de garantie

Buna ziua !
Am lasat la Flanco un telefon pentru a fi trimis in service pentru o problem de garantie. Telefonul a fost trimis inapoi(a fost inlocuit in service autorizat) la Flanco, dar ei nu m-au anuntat decat dupa 16 zile. As dori sa stiu daca eu pot cere banii inapoi, sau trebuie sa iau telefonul inlocuit ! In caz ca il iau ce cel inlocuit, trebuie sa imi dea o noua garantie de doi ani?
Va multumesc anticipat !
telefonul a fost inlocuit, nu ati cumparat un produs nou, cu factura. prin urmare, termenul de garantie este in continuare al bunului pe care l-ati achizitionat initial. durata poate fi justificata cu tentativa de reparatie, apoi inlocuire. de fapt, ce doriti?

Adrian Dimitriu a scris:

telefonul a fost inlocuit, nu ati cumparat un produs nou, cu factura. prin urmare, termenul de garantie este in continuare al bunului pe care l-ati achizitionat initial. durata poate fi justificata cu tentativa de reparatie, apoi inlocuire. de fapt, ce doriti?

Chiar daca l-au inlocuit, au depasit termenul legal de 15 zile. As vrea sa stiu daca am dreptul sa solicit banii inapoi ! Telefonul este inca in magazin(nu l-am ridicat)
Daca produsul se inlocuieste, el vine cu o noua garantie de doi ani ( noua lege, am aflat astazi)

Adrian Dimitriu a scris:

telefonul a fost inlocuit, nu ati cumparat un produs nou, cu factura. prin urmare, termenul de garantie este in continuare al bunului pe care l-ati achizitionat initial. durata poate fi justificata cu tentativa de reparatie, apoi inlocuire. de fapt, ce doriti?

Legea este modificata prin Ordonanta 9/2016, deci o noua garantie este oferita.

(4) Produsele de folosință îndelungată care înlocuiesc produsele defecte în cadrul termenului de garanție vor beneficia de un nou termen de garanție care curge de la data preschimbării produsului.

+ legislaatia europeana care confirma.

[ link extern ]
cristix415, utilizator