avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Termeni legali de garantie
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Termeni legali de garantie

Buna ziua !
Am lasat la Flanco un telefon pentru a fi trimis in service pentru o problem de garantie. Telefonul a fost trimis inapoi(a fost inlocuit in service autorizat) la Flanco, dar ei nu m-au anuntat decat dupa 16 zile. As dori sa stiu daca eu pot cere banii inapoi, sau trebuie sa iau telefonul inlocuit ! In caz ca il iau ce cel inlocuit, trebuie sa imi dea o noua garantie de doi ani?
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: cristix415 , utilizator 15:13, 12 Octombrie 2018
telefonul a fost inlocuit, nu ati cumparat un produs nou, cu factura. prin urmare, termenul de garantie este in continuare al bunului pe care l-ati achizitionat initial. durata poate fi justificata cu tentativa de reparatie, apoi inlocuire. de fapt, ce doriti?


Adrian Dimitriu a scris:

telefonul a fost inlocuit, nu ati cumparat un produs nou, cu factura. prin urmare, termenul de garantie este in continuare al bunului pe care l-ati achizitionat initial. durata poate fi justificata cu tentativa de reparatie, apoi inlocuire. de fapt, ce doriti?


Chiar daca l-au inlocuit, au depasit termenul legal de 15 zile. As vrea sa stiu daca am dreptul sa solicit banii inapoi ! Telefonul este inca in magazin(nu l-am ridicat)
Daca produsul se inlocuieste, el vine cu o noua garantie de doi ani ( noua lege, am aflat astazi)

Adrian Dimitriu a scris:

telefonul a fost inlocuit, nu ati cumparat un produs nou, cu factura. prin urmare, termenul de garantie este in continuare al bunului pe care l-ati achizitionat initial. durata poate fi justificata cu tentativa de reparatie, apoi inlocuire. de fapt, ce doriti?

Legea este modificata prin Ordonanta 9/2016, deci o noua garantie este oferita.

(4) Produsele de folosință îndelungată care înlocuiesc produsele defecte în cadrul termenului de garanție vor beneficia de un nou termen de garanție care curge de la data preschimbării produsului.

+ legislaatia europeana care confirma.

[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 12 Octombrie 2018
cristix415, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Produs inlocuit - garantie neactualizata Gabi-M Gabi-M Buna ziua, O sa incerc sa fiu cat mai succint... Pe data de 24 nov. 2013 am achizitionat, achitand cu cash, un smartphone, dintr-un anumit magazin din ... (vezi toată discuția)
Reparatii produs in garantie s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. s.c. MIRA ECO GROUP s.r.l. Buna ziua! Pe scurt: achizitionat o imprimanta, dupa 6 luni se strica, o trimit in garantie si .....s-a rupt filmul. E de o luna acolo si nu da semne ca s-ar ... (vezi toată discuția)
Termen garantie inlocuire produs art1580 art1580 Va rog sa ma ajutati cu o problema legata de prelungirea termenului de garantie. Am achizitionat un telefon mobil de la o companie de telefonie mobila. Dupa ce ... (vezi toată discuția)