Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Indemnizatie copil
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Indemnizatie copil

Buna seara,lucrez int-un salon de foarte mult timp in martie am ramas insarcinata,in aprilie mi-au facut acte pot benefica de indemnizatie ? Va multumesc!
Byanka30, utilizator
Pentru a beneficia de indemnizatie trebuie sa aveti venituri impozabile 12 luni in ultimele 24 luni, si daca aveti contract (asta inteleg prin acte, pana acum ati lucrat fara contract) din aprilie, la data nasterii veti avea 8 luni cu venituri, deci nu veti beneficia.
Nu intra medicalul in calcul 8 luni + cele 126 de zile de prenatal?
Intra si indemnizatia de maternitate in calcul ...

Pentru luna nașterii copilului se iau în calcul veniturile cuvenite pentru acea lună, respectiv venitul pe care l-ar fi primit persoana dacă ar fi lucrat în toată luna sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizația de maternitate.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Atunci ma incadrez sa iau indemnizatia? Eu la sf luni noiembrie nasc si cu cele 126 de zile as face 12 luni ,beneficiez de indemnizatie? Va multumesc!
se ia in calcul perioada aprilie-noiembrie (luna nasterii copilului) si nu aveti 12 luni, sunt 8 luni.
Indemnizatia din concediu medical se ia in calcul pana la data nasterii copilului. Din cele 126 zile, sunteti obligata ca cel putin 42 zile sa le luati dupa nastere, iar la indemnizatia de crestere copil se iau in calcul veniturile anterior nasterii, dupa nastere nu se mai iau in calcul, deci nu calculati bine daca luati in calcul toate cele 126 zile.