Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calculul indemnizatiei de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calculul indemnizatiei de maternitate

Buna ziua!
Ma numesc Ioana si as dori sa stiu daca in cazul meu voi primi sau nu indemnizatia de maternitate.
Eu am contract de munca din data de 1 feb 2009 si data aproximativa a nasterii va fi 19 ian. Practic, daca nasc la termen voi avea lucrate 11 luni jumate, iar daca voi naste mai repede vor fi calculate in jur de 11 luni lucrate.
Am citit legislatia si am inteles ca se considera ca si luna lucrata si o fractiune de luna (adica jum din numarul de zile lucratoare ale unei luni) - deci daca nasc la termen as avea lucrate 11 luni si jumatate, ceea ce am inteles ca se vor considera ca 12 luni lucrate... dar daca nu nasc la termen? :)
Deci, intrebarea este urmatoarea:
in cazul meu voi avea sau nu indemnizatie de maternitate?
Indemnizatia de concediu de maternitate (se numeste sarcna si lauzie) il veti primi indiferent de cate luni aveti anterior nasterii copilului.
Daca este vorba de concediu si indemnizatie pentru crestere copil trebuie sa aveti realizate venituri supuse impozitarii pe venit timp de 12 luni anterior nasterii copilului (19 ianuarie 2009 - 19 ianuarie 2010).
Cele 12 luni vor fi urmatoarele:
- luna 12 - luna nasterii - ianuarie 2010
- luna 11 - decembrie 2009
- luna 10 - noiembrie 2009
- luna 9 - octombrie 2009
- luna 8 - septembrie 2009
- luna 7 - august 2009
- luna 6 - iulie 2009
- luna 5 - iunie 2009
- luna 4 - mai 2009
- luna 3 - aprilie 2009
- luna 2 - martie 2009
- luna 1 - februarie 2009

Nu vad de ce sa nu beneficiati de indemnizatie.
Indemnizatie maternitate (sarcina si lauzie 126 zile) se calculeaza pe baza veniturilor realizate pe 6 luni anterioare concediului medical.

Indemnizatie CIC(crestere si ingrijire copil se acorda daca aveti 42 zile lauzie si aveti 12 luni lucrate anterior datei nasterii copilului.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Vad ca trebuie sa reformulez intrebarea, pentru ca dupa cum stiam eu maternitatea este 2 ani dupa concediu postnatal. Dar vad ca aici indemnizatiei i se spune CIC.
Atunci intrebarea mea este:
Cum pot sa beneficiez de CIC in cazul in care eu in momentul nasterii voi avea cel mult 11 luni si jumatate lucrate (banuiesc ca se numara ca si luni lucrate si cele 63 de zile in care voi beneficia de concediu prenatal)?
1 feb 2009 - 19 ian 2010 - perioada realizarii de venituri(aici am inclus si perioada de concediu prenatal)
Astept cu nerabdare raspunsurile si va multumesc anticipat :)
Dan Ioana, utilizator
Eu imi mentin raspunsul, am ghicit la ce va refereati.