Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaje salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaje salariati

Buna ziua!
Angajatii nostri lucreaza in ture de 2 sapt, cu 2 sapt liber.
In cazul in care unul din angajati vine la munca in tura 1, si mai are zile de concediu, il pot ponta in concediu in acele 2 sapt in care ar trebui sa fie liber?
Va multumesc frumos!
Dupa ce munceste in tura 1 isi ia liberele legale si apoi intra in CO (altfel ramane in paguba).
Nu se poate
Daca lucreaza 2 sapt cate minim 16 ore/zi atunci in celelalte 2 sapt el nu poate fi trecut in CO ptr ca este in "recuperare ore suplimentare" lucrate in plus in primele 2 sapt.
Exact asta spunea si d-nul Valeriu, doar ca a folosit alte cuvinte "liberele legale".
Lucreaza maxim 12 ore pe zi.
Si daca persoana respectiva nu vrea sa-si ia concediu, ci banii pe concediu, eu cum procedez?
Multumesc.
1. Iata ce spune Codul muncii:
Art. 139. - (1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
Art.141 (4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
2. Deci, nu se poate ce vrea salariatul.