avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pontaje salariati
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pontaje salariati

Buna ziua!
Angajatii nostri lucreaza in ture de 2 sapt, cu 2 sapt liber.
In cazul in care unul din angajati vine la munca in tura 1, si mai are zile de concediu, il pot ponta in concediu in acele 2 sapt in care ar trebui sa fie liber?
Va multumesc frumos!
Cel mai recent răspuns: mihabucur76 , utilizator 21:13, 1 Iunie 2011
Dupa ce munceste in tura 1 isi ia liberele legale si apoi intra in CO (altfel ramane in paguba).
Nu se poate
Daca lucreaza 2 sapt cate minim 16 ore/zi atunci in celelalte 2 sapt el nu poate fi trecut in CO ptr ca este in "recuperare ore suplimentare" lucrate in plus in primele 2 sapt.
Exact asta spunea si d-nul Valeriu, doar ca a folosit alte cuvinte "liberele legale".
Lucreaza maxim 12 ore pe zi.
Si daca persoana respectiva nu vrea sa-si ia concediu, ci banii pe concediu, eu cum procedez?
Multumesc.
1. Iata ce spune Codul muncii:
Art. 139. - (1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
Art.141 (4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
2. Deci, nu se poate ce vrea salariatul.

Alte discuții în legătură

Co norma partiala v_florina v_florina Buna ziua, Revin cu vesnica intrebare referitoare la CO pentru angajat cu norma partiala. Inteleg, daca am un angajat cu norma de 2 ore/zi si 21 zile CO, ... (vezi toată discuția)
Acordare concediu odihna 10martie 10martie buna ziua...va rog sa-mi spuneti cum se acorda concediul de odihna in urmatorul caz:....angajatul lucreaza in ture de doua zile 11 ore/zi si doua zile libere ... (vezi toată discuția)
Munca in ture de 12 ore si concediul de odihna Adrian Vasiliu Adrian Vasiliu Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoare problema pe care o am. Lucrez in ture, program de 12/24 si 12/48, indiferent de weekend si sarbatori. Intrebarile ... (vezi toată discuția)