Forum Discuţii juridice Traduceri Buna seara tuturor as vrea sa știu de la Dvs pot sa ...
Discuție deschisă în Traduceri

Buna seara tuturor as vrea sa știu de la Dvs pot sa părăsesc țara va mulțumesc frumos

Măsuri educative
În baza art.386 Cpp admite cererea Reprezentantului Parchetului de schimbare a încadrării juridice a faptei inculpatului FILIP ANDREI VALENTIN din patru infracţiuni de tîlhărie calificată, prev.de art.233-234 al.1 lit.d Cp cu aplic.art.77 lit.a Cp şi art.113 Cp toate cu aplic.art.38 al.1 Cp în trei infracţiuni prev.de art.233-234 al.1 lit.d Cp cu aplic.art.77 lit.a Cp şi o infracţiune prev.de art.233-234 al.1 lit.d Cp toate cu aplic.art.38 al.1 Cp. În baza art.124 Cp rap la art.114 al.2 lit.b Cp aplică inculpatului FILIP ANDREI VALENTIN măsura educativă a internării într-un centru educativ pe o durată de 2 ani pentru săvîrşirea a trei infracţiuni prev.de art.233-234 al.1 lit.d Cp cu aplic.art.77 lit.a Cp şi o infracţiune prev.de art.233-234 al.1 lit.d Cp toate cu aplic. art.38 al.1 Cp şi art.396 al.10 Cpp. În baza art.72 Cp deduce reţinerea inculpatului FILIP ANDREI VALENTIN de la 26.04.2016, 1 zi. În baza art.48 Cp rap.la art.233 -234 al.1 lit.d Cp cu aplic. 77 al.1 lit.a şi d Cp şi art.396 al.10 Cpp condamnă pe inculpatul STANCEA ADRIAN la 2 ani închisoare şi pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prev.de art.66 al.1 lit.a şi b Cp pe o perioadă de 1 an. În conformitate cu art.65 al.1 Cp interzice cu titlu de pedeapsă accesorie drepturile prevăzute de art.66 al.1 lit. a,b Cp. În baza art. 91 Cp dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere pe 3 ani termen de încercare, sub supravegherea Serviciul de Probaţiune Bucureşti. În baza art. 93 al.1 Cp pune în vedere inculpatului: a-să se prezinte la datele fixate la Serviciul de Probaţiune Bucureşti; b-să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c-să anunţe în prealabil orice schimbare de locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d-să comunice schimbarea locului de muncă; e-să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art.93 al.2 lit.a Cp pune în vedere inculpatului să desfăşoare o activitate sau să urmeze un curs de învăţământ ori de calificare. În baza art.93 al.2 lit.b Cp pune în vedere inculpatului să frecventeze două programe de reintegrare socială derulate de Serviciul de Probaţiune Bucureşti sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art.93 al.3 Cp pune în vedere inculpatului să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii, pe o perioadă de 120 zile, urmând ca activitatea să fie stabilită funcţie de necesar, la data punerii în executare a hotărârii de către Serviciul de Probaţiune Bucureşti. În baza art.72 Cp deduce reţinerea inculpatului Stancea Adrian de la 26.04.2016,1 zi. În baza art.7 al.1 din Legea 76/2008 privind organizarea şi funcţionarea Sistemului Naţional de Date Genetice Judiciare dispune prelevarea probelor biologice de la inculpatul Stancea Adrian în vederea introducerii profilelor genetice în S.N.D.G.J. În baza art.386 Cpp admite cererea Reprezentantului Parchetului de schimbare a încadrării juridice a faptei inculpatului PETRE ALBERT VASILE din art.48 Cp rap.la art.233-234 al.1 lit.a şi d Cp cu aplic.art.77 lit.a Cp şi art.113 Cp în art.48 Cp rap. la art.233-234 al.1 lit. d Cp cu aplic.art.77 lit.a Cp şi art.113 Cp. În baza art.118 Cp rap la art.115 al.1 lit.b Cp aplică inculpatului minor PETRE ALBERT VASILE măsura educativă a supravegherii, pe o durată de 6 luni sub coordonarea Serviciului de Probaţiune Bucureşti, pentru săvârşirea infracţiunii prev.de art.48 Cp rap.la art.233-234 al.1 lit. d Cp cu aplic.art.77 lit.a Cp şi art.113 Cp şi art.396 al.10 Cpp. În baza art.121 al.1 lit.a,e Cp pe durata executării măsurii educative a supravegherii impune minorului următoarele obligaţii: -a)să urmeze un curs de pregătire şcolară sau formare profesională; -e)să se prezinte la Serviciului de Probaţiune Bucureşti la datele fixate de acesta. Pune în vedere minorului disp.art.123 Cp cu privire la consecinţele nerespectării cu rea credinţă a obligaţiilor impuse. În baza art.112 lit.e Cp dispune confiscarea de la inculpaţii FILIP ANDREI VALENTIN şi PETRE ALBERT VASILE a sumei de 100 lei de la fiecare şi de la STANCEA ADRIAN a sumei de 10 lei. Obligă pe inculpatul FILIP ANDREI VALENTIN în solidar cu părţile responsabile civilmente FILIP EMIL şi FILIP MARIANA la 1000 lei despăgubiri civile către partea civilă Ciolpan Alexandra Elena. Ia act că persoanele vătămate Ene Georgescu Mihaela Alexandra, Grăjdan Nina Cristina, Moldoveanu Andreea Ioana nu se constituie părţi civile în cauză. Obligă pe fiecare inculpat, pe inculpatul Filip Andrei Valentin în solidar cu părţile responsabile civilmente Filip Emil şi Filip Mariana, la câte 500 lei cheltuieli judiciare statului. Cu apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică azi 27.03.2018.
Adrian cubanezu, utilizator