avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interpretare sentinta penala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interpretare sentinta penala

Buna ziua ,
Trebuie sa completez un formular pentru verisoara mea,in limba engleza,pentru o aplicatie in strainatate.
Acest formular,contine o intrebare referitoare la existenta unei condamnari in ce priveste persoana care aplica.
Problema este,ca sentinta penala cuprinde : CP,art,alin,lit...,si nu stiu cum sa rezum aceste enumerari,ca sa se inteleaga pedeapsa si fapta comisa !
Sentinta penala este din anul 2010,cod penal vechi,si redau mai jos textul,cu rugamintea sa ma ajute cineva la interpretarea ei (traducerea o fac eu),intr-un limbaj care sa numeasca si fapta,adica "fapta de la art."x" alin."y" ,complicitate la evaziune fiscala"de exemplu.
Aceasta este sentinta:
"În baza art.26 cp rap.la art.9 alin.1 lit. b şi alin.3 din Lg. 241/2005 cu art.41 alin.2 , 74 lit.a şi art.76 alin.1 lit.b cp condamnă pe inculpata "X"
la o pedeapsă rezultantă de 3 ani închisoare şi 1 an interzicerea drepturilor prev.de art.64 lit.a,b cp. Face aplic.art.71 şi art.64 lit.a,b cp. În baza art.290 cp, cu aplic.art.41 alin.2 cp, art.74 lit.a cp, art.76 alin.1 lit.e cp condamnă pe aceeaşi inculpată la 2 luni închisoare.În baza art.33 lit.a rap. la art.34 lit.b şi art.35 alin.1 cp contopeşte pedepsele aplicate inculpatei urmând ca aceasta să execute pedeapsa cea mai grea, respectiv 3 ani închisoare şi 1 an interzicerea dr.prev.de art.64 lit.a,b cp. Face aplic.art.71 şi art.64 lit.a,b cp . În baza 86/1 cp dispune suspendarea conditionată a executarii pedepsei . În baza art.82/2 cp stabileste termen de încercare pentru inculpat de 6 ani.
În baza art. 71 alin.5 cp, pe durata suspendarii sub supraveghere a exec.ped.se suspendă şi executarea pedepselor accesorii. În baza art.359 cpp pune în vedere inculpatei disp.art.86/4 cp. V."
Multumesc frumos pentru ajutor !
O saptamana reusita !

Alte discuții în legătură

Sentinta legala sau nelegala ? valybc valybc Condamnă pe inculpatul IONESCU după cum urmează: a) la pedeapsa de 4 ( patru ) ani închisoare şi 5 (cinci) ani interzicerea drepturilor prevăzute de ... (vezi toată discuția)
Cerere de reabilitare Ioana78 Petrescu Ioana78 Petrescu buna ziua.va rog sa imi raspundeti daca mai e necesara formularea unei cereri de reabilitare daca o sentinta penala data in 2007 luna a4-a in baza art.78 al.2 ... (vezi toată discuția)
Interpretare hotarare judecatoreasca coco_700 coco_700 ...condamna inculpatul C.B.A.pentru savirsirea infractiunii de \"ucidere din culpa\" prev. si ped.de art178cp,cu aplicarea art.74 lit.a cod penalart.76 lit d ... (vezi toată discuția)