avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ;
Fratele meu are o fetita de 3 ani, cu o doamna cu care nu este casatorit, locuiau impreuna dar in urma cu un an ea a plecat impreuna cu fetita in alta parte. Acuma ii cere pensie alimentara de la data de cand a plecat dar fara a-i cere si custodia copilului. Se poate acest lucru ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ratfelicia , utilizator 15:55, 17 Octombrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate solicita doar de la data depunerii cererii de chemare în judecată.
Multumesc. In acest caz fratele meu ar trebui sa fie instiintat de chemare in judecata ?
Da, i se va comunica acțiunea pentru a formula întâmpinare.
Multumesc,. O zi frumoasa

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort, custodie, tatal copilului stabilit in strainatate Ruxsym Ruxsym Buna ziua. As avea si eu nevoie de niste informatii pentru ca nu am fost in aceasta situatie niciodata si vreau sa stiu cum trebuie procedat. Casatoriti din ... (vezi toată discuția)
Divort cu minori Scorpionul Scorpionul Buna Am si eu o intrebare legata de divortul cu minori. Sunt casatorit cu o cetateana romana/australiana si ea doreste sa divortam si eu nu sunt deacord , ... (vezi toată discuția)
Buna ziua Marya Yonela Marya Yonela Am si eu o intrebare am o fetita de 4 ani eu si tatal fetitei suntem despartiti nu am fost casatoriti nu mai stam impreuna de cand sa nascut fetita el a facut ... (vezi toată discuția)