Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ;
Fratele meu are o fetita de 3 ani, cu o doamna cu care nu este casatorit, locuiau impreuna dar in urma cu un an ea a plecat impreuna cu fetita in alta parte. Acuma ii cere pensie alimentara de la data de cand a plecat dar fara a-i cere si custodia copilului. Se poate acest lucru ?
Multumesc
Poate solicita doar de la data depunerii cererii de chemare în judecată.
Multumesc. In acest caz fratele meu ar trebui sa fie instiintat de chemare in judecata ?
Da, i se va comunica acțiunea pentru a formula întâmpinare.
Multumesc,. O zi frumoasa