Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Maternitate

Buna ziua lucrez de 7 luni intrun loc acum am ramas insarcinata beneficiez de concediua de maternitate se cumuleaza cele 9 luni ?cu risc maternal prenatal si postnatal?
Ori 7 luni ori 9 luni ati lucrat pana sa intrati in concediul de risc maternal ?
7 luni am lucrate acum am o luna de sarcina si as vrea sa merg la 4 pe risc si intrebam daca intra riscu prenatalu sa cumelez cele 12 luni anterioare deoarece citeam ca riscu nu 8ntra la venit supus impozituluo

Cornel Vasile a scris:

Ori 7 luni ori 9 luni ati lucrat pana sa intrati in concediul de risc maternal ?

7 luni am lucrate acum am o luna de sarcina so as vrea la 4 sa merg pe risc intrebam daca se cumuleaza riscu prenatal in asa fel.incat sa am 12 luni anterioare nasterii sa beneficiez de maternitate deoarece citeam ca riscu nu este venit supus impozitului

Cornel Vasile a scris:

Ori 7 luni ori 9 luni ati lucrat pana sa intrati in concediul de risc maternal ?

Concediu de risc maternal si concediul prenatal se iau in considerare la stabilirea celor 12 luni eligibile pentru CCC.