Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Cetațenia romana minor 14 ani
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Cetațenia romana minor 14 ani

Care sunt pasii de urmat pentru obtinerea cetateniei romane si pentru eliberarea carti de identitate pentru un minor de 14 ani nascut in italia, cu mama romanca si tatal italian, decazut din drepturi prin hotarare definitiva in italia???
~ Conținut șters la cerere ~
Si care sunt pasii de urmat pt eliberarea cartii de identitate in romania la implinirea varstei de 14 ani?
~ Conținut șters la cerere ~
Copilul s a nascut in italia, are certificat de nastere italian. Deci primul pas e la consulat pentru obtinerea certificatului de nastere romanesc. Multumesc pt informatii.
~ Conținut șters la cerere ~