avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Cetațenia romana minor 14 ani
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Cetațenia romana minor 14 ani

Care sunt pasii de urmat pentru obtinerea cetateniei romane si pentru eliberarea carti de identitate pentru un minor de 14 ani nascut in italia, cu mama romanca si tatal italian, decazut din drepturi prin hotarare definitiva in italia???
Cel mai recent răspuns: Claudiu Iordache , utilizator 01:11, 21 Octombrie 2018
~ Conținut șters la cerere ~
Si care sunt pasii de urmat pt eliberarea cartii de identitate in romania la implinirea varstei de 14 ani?
~ Conținut șters la cerere ~
Copilul s a nascut in italia, are certificat de nastere italian. Deci primul pas e la consulat pentru obtinerea certificatului de nastere romanesc. Multumesc pt informatii.
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Duplicat certificat nastere pentru cetatean roman si italian, cu domiciliul in italia zorana85 zorana85 Buna seara, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie: -tatal meu, cetatean roman, locuieste de 10 ani in Italia unde are si domiciliu ... (vezi toată discuția)
Dubla cetatenie minor 14 ani Gogolino Gogolino Buna seara.Poate cineva sa ma lamureasca intr-o problema ? Eu sunt romanca ,casatorita cu un italian si am un baiat care a implinit 14 ani in februaie. I-am ... (vezi toată discuția)