Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Autorizatie foraj put
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Autorizatie foraj put

Buna ziua,
Mi-am facut un mic foraj pentru o instalatie automatizata de irigare a gazonului acum ceva timp.Mi-a spus cineva recent ca ar fi nevoie de autorizatie pentru a face un foraj (vorbeam de constructii).
Este nevoie de autorizatie pentru orice tip de foraj sau doar pentru cele mai maricele ? Eu am foraj pentru o conducta de un tzol la o adancime de 7 metri.
Multumesc.
Aveti nevoie de studiu hidrogeologic primar, expertizare studiu, notificare executie foraj. Lucrarile astea nu se fac asa...
Buna dimineata.
Din ce cunosc, pentru un put de mica adancime, primul strat acvifer, si cu un debit mic, necesar pentru alimentarea unei gospodarii normale, nu cred ca este nevoie de studiu, aviz sau mai stiu eu ce...Am doua put-uri in curte si nu m-a intrebat nimeni nimic...
Este nevoie de studii atunci cand se foreaza put-uri de mare adancime, ajunge la rezerva de apa nationala ( nu mai stiu exact cum se numeste..) si debite care sa afecteze capacitatea de refacere a acelei panze fratice...
Detalii...
[ link extern ]
Ionut.ion, utilizator