avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie restransa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie restransa

Buna ziua, daca minorul are cetatenie dubla(romana-portugheza) ,parinti necasatoriti,partenerul imi poate ceda custodia in Portugalia(cea restransa unde nu am nevoie de acordul lui,procuri,etc),adica eu sa fiu parinte custodian si el parinte cu drept de vizita?Amandoi intelegandu-ne fara a fi nevoie sa ajungem in instanta,ne-am pus de comun acord. ;Sau trebuie neaparat in Romania?!?
Cel mai recent răspuns: Bubico89 , utilizator 15:31, 29 Octombrie 2018
Buna ziua,
Discutati cu un avocat din Portugalia.
Buna ziua,
Aparent ar fi posibil,avand in vedere ca minorul are cetatenie dubla,doream doar sa verific informatia .

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Discutati cu un avocat din Portugalia.

Faceți actul sau judecata acolo unde locuiti.
Ultima modificare: Marți, 23 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Locuim in romania dar el nu are timpul necesar pentru a veni aici.Stiam ca Portugalia facand parte din UE,se pot legaliza aici actele .

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Faceți actul sau judecata acolo unde locuiti.

Se poate lua contact cu un avocat care sa il reprezinte daca nu vrea sa vina in Romania.
Ar fi insa bine sa aveti avocati diferiti fiecare.

Alte discuții în legătură

Custodie Bubico89 Bubico89 Buna ziua, daca minorul are cetatenie dubla(romana-portugheza) ,parinti necasatoriti,partenerul imi poate ceda custodia in Portugalia(cea restransa unde nu am ... (vezi toată discuția)
Divort si custodia unui minor cu cetatenie multipla in romania Bogdan Milentin Bogdan Milentin Buna ziua, sunt intr-o situatie foarte delicata si complicata in acelasi timp si am nevoie mare de sfatul unui avocat. Sunt cetatean roman si sunt casatorit ... (vezi toată discuția)
Mama pleaca cu copilul in africa de sud cu sentinta definitiva si irevocabila si contesta dreptul de vizita al tatalui simona nicoleta simona nicoleta buna ziua!ma numesc marius b .in anul 2001 m am casatorit in ambasada romana din lisabona,portugalia .din aceasta casatorie am un baiat.in anul 2003,de comun ... (vezi toată discuția)