Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie restransa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie restransa

Buna ziua, daca minorul are cetatenie dubla(romana-portugheza) ,parinti necasatoriti,partenerul imi poate ceda custodia in Portugalia(cea restransa unde nu am nevoie de acordul lui,procuri,etc),adica eu sa fiu parinte custodian si el parinte cu drept de vizita?Amandoi intelegandu-ne fara a fi nevoie sa ajungem in instanta,ne-am pus de comun acord. ;Sau trebuie neaparat in Romania?!?
Buna ziua,
Discutati cu un avocat din Portugalia.
Buna ziua,
Aparent ar fi posibil,avand in vedere ca minorul are cetatenie dubla,doream doar sa verific informatia .

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Discutati cu un avocat din Portugalia.

Faceți actul sau judecata acolo unde locuiti.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Locuim in romania dar el nu are timpul necesar pentru a veni aici.Stiam ca Portugalia facand parte din UE,se pot legaliza aici actele .

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Faceți actul sau judecata acolo unde locuiti.

Se poate lua contact cu un avocat care sa il reprezinte daca nu vrea sa vina in Romania.
Ar fi insa bine sa aveti avocati diferiti fiecare.