Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul indemnizatie de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul indemnizatie de maternitate

Buna ziua,
Inteleg ca indemnizatia de maternitate se calculeaza pe baza salariului brut realizat in ultimele 6 luni dinaintea lunii de incepere a concediului de maternitate.
In cazul meu, de la 1 ian 2018 angajatorul a introdus lunar un adaos compensatoriu pentru a compensa pierderile suferite in urma trecerii contributiilor de la angajator la angajat, dar fara sa il adauge la valoarea salariului brut din contractul individual de munca. Ce se intampla in acest caz cu calculul salariului brut din acele ultime 6 luni? Se ia in considerare la calcularea salariului brut si adaosul compensatoriu mentionat?

Va multumesc
Daca nu este cuprins in salariul brut, nu poate fi luat in considerare.