Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se calculeaza salariul pe timpul concediului de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se calculeaza salariul pe timpul concediului de risc?

Buna ziua,eu am handicap gradul II și pensie de boală gradul III ce imi permite sa lucrez 4ore adica 20 de ore pe saptamana. Din data de 21august sunt in concediu de risc maternal insa nici 800 de lei nu primesc,as dori sa ma informatii cum se calculeaza salariul pe timpul concediului de risc?
george-neagu, moderator
Cuantumul indemnizației de risc maternal este de 75% din baza de calcul reprezentând media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.