Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... 1/2 norma vechime in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

1/2 norma vechime in munca

un pensionar gradul 3 are contract de munca 1/2 norma.
1.pentru anii de contributie ulterior pensionarii cand se poate cere recalcularea?
2. se considera 1/2 intr-un an, sau 1/1?
Se poate cerere reclacularea.

Art. 106 C.mun.
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.

(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Astfel, durata timpului de munca nu influenteaza calculul vechimii in munca si nici al stagiului de cotizare la pensie.

1 an lucrat cu c.i.m. cu timp partial = 1 an lucrat cu norma intreaga = 1 an vechime in munca = 1 an stagiu de cotizare la pensie.