Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Ce acte imi trebuiesc pentru infiintare PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Ce acte imi trebuiesc pentru infiintare PFA?

As dori sa stiu ce acte imi trebuiesc pentru infiintare PFA?
este avantajos ca si PFA?
multumesc
E mai recomandat un srl decat un pfa daca priviti faptul ca la srl microintreprindere veti plati impozit pe venitul microintreprinderii de 3% daca nu veti avea pe srl niciun salariat si impozit de 5% pe venitul din dividende. La pfa platiti impozitul pe venit din activitati independente 10%.
La ambele, pe venitul incasat ca persoana fizica, daca acesta depaseste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie care in acest an este 22800 lei vet plati contributii sociale la sanatate 10% calculata la valarea plafonului.. In plus, doar pentru cazul venitului net incasat de la pfa (venit brut incasat - cheltuieli deductibile platite) veti plati si contributie la pense 25% tot la valoarea plafonului si tot in aceleasi conditii ca si la sanatate.
In schimb, daca contabilitatea la pfa este mai simpla si o puteti face personal, la srl va trebui sa colaborati cu un contabil autorizat.
Cheltuielile de infiintare la pfa sunt mai mici decat cele de la srl.
Va rog sa cititi la adresele
[ link extern ]
si
[ link extern ]