Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Subscrierea integrala si simultana a CS
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Subscrierea integrala si simultana a CS

AB, AC și AD - persoane fizice constituie o SA prin subscriere integrală și simultană a capitalului social. Data înmatriculării este 2 aprilie 2018.
AB se obligă să aducă aport de capital în numerar în valoare de 10 000 euro.
AC, de asemenea, va aporta tot numerar în valoare de 10 000 euro
AD va contribui cu obligațiuni în valoare de 5.000 euro, emise de o societate la data de 1 martie 2018, cu termen de rambursare a acestora la 2 aprilie 2022.
AB, AC, AD au vărsat la constituire 30% din capitalul subscris.
1. Aporturile aduse de cei 3 acționari sunt permise de lege pentru constituirea unei SA prin subscriere integrală și simultană? Explicați.
2. Explicați motivul pentru care apreciați că Registrul comerțului ar putea respinge înmatricularea societății.
3. Cum se poate acoperi neregularitatea constatată de registrul comerțului.

~ Conținut șters la cerere ~