Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pot risca pedeapsa cu inchisoarea?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pot risca pedeapsa cu inchisoarea?

Buna ziua. Poate fi vorba de santaj daca stiam de existenta unei sustrageri de bani dintr-o firma si am incercat sa colaborez cu faptasii in acest lucru prin amenintarea ca ii voi da in vileag? Daca renunt la aceasta colaborare dupa ce i-am amenintat si nu mai doresc sa obtin nimic de la ei (nu am obtinut nici un folos pana acum decat niste informatii cu privire la fapta) dar nici nu raportez superiorilor fapta (nu cred ca ma voi impaca cu gandul ca privez pe cineva de libertate) pot fi acuzat de ceva ?
Va multumesc anticipat!
1. Incercarea de colaborare este in sine o tentativa, deoarece daca colaborati, deveniti participant la fapta respectiva.
2. Santajul -- din ceea ce ati prezentat -- a avut deja loc, este o fapta consumata.

Pentru a fi acuzat de orice, faptele trebuie sa fie dovedite.
in functie de probe, puteti fi acuzat de anumite infractiuni (santaj, favorizarea infractorului...). depinde, ins, si subliniez, de probe - declaratiile respectivilor, martori etc.