Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Nevoia de a pune marcajul (CE) pentru produsele vandute
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Nevoia de a pune marcajul (CE) pentru produsele vandute

Buna ziua,
Doresc sa achizitionez din Romania un produs (magneti) en-gros si apoi sa-i grupez si sa-i vand sub forma de pachete.
Am citit pe un site urmatoarele:
"Comercializarea produselor in spatiul Comunitatii Europene este conditionata de aplicarea marcajului CE. Pentru a se putea aplica marcajul CE, pe fiecare categorie de produse, exista o directiva europeana sau regulament european, care detaliaza cerintele ce trebuiesc indeplinite de produse care se vor a fi comercializate in spatiul european."
Intrebare: eu sunt obligat sa creez documentatia necesara pentru a aplica acest marcaj CE pe produsul pe care il vand eu in Romania sau nu?

Va multumesc anticipat.
Andrei Muraru
george-neagu, moderator