Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce drepturi am ca si programator/ lansator fabricatie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce drepturi am ca si programator/ lansator fabricatie daca imi pierd locul de munca?

Buna ziua!
Am fost angajat in anul 2015 ca si operator productie la firma X (formata dintr-un departament producte filtre de aer cu 5 angajati si un depozit de vanzari en-detail filtre,uleiuri,etc. Cu 20 angajati).In luna iunie 2017 am fost numit programator/lansator fabricatie, asimilat intern coordonator productie (214136), eu urmand sa conduc o echipa de 4 oameni. Cu inceputul lunii septembrie toti cei 5 angajati ai firmei X (departament productie) am semnat un act aditional de incetare a contractului individual de munca, ulterior semnand un alt contract de munca cu firma Y care are acelasi administrator, fiind de fapt, acelasi angajator (intr-un cuvant ne-au plasat de la o firma la alta apartinand aceluiasi actionar). Departamentul de productie a fost deschis in anul 2013, iar recent patronul firmei a hotarat sa inchida productia din motive economice. Firma Xc(depozit vanzari en-detail filtre,uleiuri,etc.) este pe profit si functioneaza in continuare. Tin sa precizez ca desi exercitam functia de coordonator productie am prestat, in paralel, si munca de operator productie din cauza numarului mic de angajati.
Legat de situatia expusa mai sus, va ror sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari:
-In cazul in care as dori sa parasesc firma este obligatorie anuntarea angajatorului meu prin preaviz?
-Imi pot da demisia a doua zi fara preaviz daca angajatorul nu si-a respectat obligatiile fata de mine ? (ex.in paralel cu functia de coordonator am prestat si munca de operator). Ce dovezi ar trebui sa detin in acest sens?
- Pot transmite preavizul angajatorului prin mail in acest caz?
-Daca angajatorul imi desface contractul de munca pot beneficia de somaj?
- Care este durata de lucru din momentul semnarii preavizului inia de anajat/ angajator?
-Daca m-ar muta la firma X(depozit vanzari en-detail filtre,uleiuri,etc.), ar trebui sa-mi desfaca contractul de munca de la firma Y si sa semenz un alt contract cu firma X, putandu-mi pastra functia de coordonator productie (pe acelasi salariu) intr un depozit de vanzari filtre,uleiuri,etc.?
- Cu preaviz pot trimite demisia prin notificare scrisa prin e-mail?
- Exista modele de preaviz?
Va multumesc anticipat!
-In cazul in care as dori sa parasesc firma este obligatorie anuntarea angajatorului meu prin preaviz?

Depinde de modul prin care doriti sa incetati c.i.m... acordul partilor/ demisie.
In amabele situatii se depune o solicitare scrisa in acest sens.

-Imi pot da demisia a doua zi fara preaviz daca angajatorul nu si-a respectat obligatiile fata de mine ? (ex.in paralel cu functia de coordonator am prestat si munca de operator). Ce dovezi ar trebui sa detin in acest sens?

De la regula potrivit căreia salariatul care își dă demisia are obligația de a acorda angajatorului un termen de preaviz, Codul muncii prevede si excepții de la regula, în care salariatul își poate da demisia fără preaviz, si anume :
- in cazul în care angajatorul nu își îndeplinește obligațiile asumate prin contractul individual de muncă.Această excepție de la regula acordării preavizului se regăsește în cuprinsul dispozițiilor art. 81 alin. (8) Codul muncii.

- in cazul in care angajatorul renunta total la termenul de preaviz - art.81 alin.7 C.mun.
La art.40 alin.2 C.mun. sunt prevazute anumite obligatii ale angajatorului , si anume:
acestora.
a) sa informeze salariatii asupra conditiilor de munca si asupra elementelor care privesc desfasurarea relatiilor de munca;
b) sa asigure permanent conditiile tehnice si organizatorice avute in vedere la elaborarea normelor de munca si conditiile corespunzatoare de munca;
c) sa acorde salariatilor toate drepturile ce decurg din lege, din contractul colectiv de munca aplicabil si din contractele individuale de munca;
d) sa comunice periodic salariatilor situatia economica si financiara a unitatii, cu exceptia informatiilor sensibile sau secrete, care, prin divulgare, sunt de natura sa prejudicieze activitatea unitatii. Periodicitatea comunicarilor se stabileste prin negociere in contractul colectiv de munca aplicabil;
e) sa se consulte cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor in privinta deciziilor susceptibile sa afecteze substantial drepturile si interesele acestora;
f) sa plateasca toate contributiile si impozitele aflate in sarcina sa, precum si sa retina si sa vireze contributiile si impozitele datorate de salariati, in conditiile legii;
g) sa infiinteze registrul general de evidenta a salariatilor si sa opereze inregistrarile prevazute de lege;
h) sa elibereze, la cerere, toate documentele care atesta calitatea de salariat a solicitantului;
i) sa asigure confidentialitatea datelor cu caracter personal ale salariatilor.

Daca una dintre aceste obligatii nu a fost indeplinita de catre angajator, atunci salariatul poate demisiona fara preaviz.

- Pot transmite preavizul angajatorului prin mail in acest caz?
Se poate transmite cererea de incetare a c.i.m. prin email.

-Daca angajatorul imi desface contractul de munca pot beneficia de somaj?

Pentru somaj trebuie sa se indeplineasca mai multe conditii, si anume :www.avocatnet.ro/forum/discu...

- Care este durata de lucru din momentul semnarii preavizului inia de anajat/ angajator?

Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 C.mun. beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.

Termenul de preaviz in cazul demisiei este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.