Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale In ce conditii se poate solicita suspendarea SRL?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

In ce conditii se poate solicita suspendarea SRL?

In ce conditii se poate solicita suspendarea pe o anume perioada a activitatii unei societati comerciale?
george-neagu, moderator
Buna ziua.

Este necesară completarea şi depunerea unei cereri de înregistrare prin care să solicitaţi înregistrarea menţiunii privind suspendarea temporară a activităţii firmei dumneavoastră, însoţită de o declaraţie-tip pe propria răspundere din care să rezulte că SC nu desfăşoară la sediul social, la sediile secundare sau în afara acestora activităţile declarate o perioadă de maxim 3 ani.
Documente obligatorii pentru înregistrarea întreruperii activităţii temporare a firmei sunt:
- hotărârea adunării generale a asociaţilor sau decizia asociatului unic privind suspendarea temporară a activităţii, prin care va fi specificată durata suspendării, precum şi momentul reluării activităţii;
- certificatele constatatoare emise în baza declaraţiilor-tip pe propria răspundere pentru autorizarea activităţii/suspendarea activităţii;
Firma va fi suspendata la cerere, fara alte motivatii.
Raluca Iliescu, Avocat
Va multumim foarte frumos!