Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale procedura si actele necesare suspendari activitati ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

procedura si actele necesare suspendari activitati firmei

Buna ziua frati de suferinta romani !!!

Am un SRL si datorita <<bucuriilor>> facute zilnic de Guv. BOC X-(X-(sunt nevoit sa suspend activitatea firmei pe 3 ani, in speta va rog, care este procedura, ce acte trebuiesc intocmite si cum ( eventual site-urile unde le gasesc detaliat) si cam care ar fi taxele, mentionez ca sunt Asociat unic si firma nu a avut activitate de la infiintare pana in prezent ?/:(:(
Multumesc anticipat pt detalii si criza usoara !!! :hugall:
hotararea actionarilor, si acte de inregistrare la ORC .
Documente necesare pentru înregistrarea în ORC a menţiunilor privind suspendarea temporară a activităţii/reluarea activităţii societăţilor comerciale:
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Hotărârea adunării generale a asociaţilor/acţionarilor/decizia asociatului unic privind suspendarea temporară a activităţii sau reluarea activităţii societăţilor comerciale (original);
3. Certificatele constatatoare emise în baza declaraţiilor-tip pe propria răspundere pentru autorizarea activităţii
4. Declaraţia-tip pe propria răspundere din care să rezulte că persoana juridică nu desfăşoară la sediul social sau la sediile secundare ori în afara acestora activităţile declarate o perioadă de maxim 3 ani;

5. La reluarea activităţii:
- declaraţia-tip pe propria răspundere privind autorizarea funcţionării;
- certificatul constatator emis în baza declaraţiei-tip depusă la suspendarea activităţii.
6. Dacă este cazul, împuternicire specială (în formă autentică), avocaţială sau delegaţie pentru persoanele desemnate să îndeplinească formalităţile legale (original);
7. Dovezile privind plata taxelor/tarifelor legale:
- taxa judiciară de timbru, în original;
- timbre judiciare;
- taxe de registru;
- tariful de publicare în Monitorul Oficial, Partea a IV-a.
Formularele se distribuie la sediul ORC sau se pot prelua de pe Internet (www.registrulcomertului.ro/www.onrc.ro).

Dupa parcurgerea formalitatilor la ONRC, trebuie ca reprezentantii societatii comerciale sa mearga sa declare suspendarea firmei si la Administratia Financiara de care tine SC, acest lucru fiind necesar pentru a obtine derogarea de la depunerea declaratiilor lunare.
Astfel, trebuie depusa la registratura de la Administratia Financiara un dosar care sa contina:
- Cerere intocmita de catre societatea comerciala – prin care se solicita aprobarea regimului derogatoriu
- Copia Certificatului Constatator (referitor la suspendare) – eliberat de Oficiul Registrului Comertului din judetul unde isi are sediul firma
- Copia Hotararii Adunarii Generale a Asociatilor/Actionarilor – prin care s-a luat decizia de suspendare a activitatii societatii comerciale – model
- Declaratie pe propria raspundere din care sa reiasa ca societatea comerciala – nu are control fiscal inceput, nu dispune de personal angajat si nu plateste venituri cu regim de retinere la sursa a impozitului.
- stampila firmei, deoarece mai sunt cateva hartii ce se completeaza acolo.

In cazul in care societatea are salariati, se anunta la ITM prin act aditional incetarea contractului de munca pe motivul suspendarii activitatii firmei.
Marcel Mihalache, Avocat
Hotararea AGA.
Certificate constatoare.
Imputernicire daca e cazul.
care actionari ?/ sunt Asociat unic si despre ce Certificate este vorba ?/ la ce se refera ??/ poate este vorba de Decizia asociatului unic si Certificatele obtinute de la ORC cu activitatile care doream sa le desfasor din Statut....sau ma insel oare ?/:(:(:sorry:
ContSters127791, utilizator
mersy Procmarci =D>=D>am inteles acum, sanatate multa !!!:hugall: