Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Construcție de locuință - 7ml din axul drumului
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Construcție de locuință - 7ml din axul drumului

Bună seara,

Dețin un teren ce are deschidere de 16 ml la drumul sătesc. Pe o laterală, există o parcelă, cotă indiviză 1/4, de 4m lățime (pe lângă cei 16) - ce are destinația de cale de acces/ drum de servitute, pentru parcelele din planul secund. După ce am făcut proiectul la casă, obținut Autorizația de Construcție - toate documentele necesare, unul dintre vecinii din planul 2, îmi atrage „prietenește” atenția că nu respect Certificatul de Urbanism - construcția de locuințe este permisă cu respectarea zonelor de protecție a drumurilor delimitate, minim 7 ml din axul drumului. Proiectantul a ținut cont de respectiva prevedere, locuința fiind plasată la 8 ml de axul drumului principal/ sătesc, nu de parcela ce are destinația de cale de acces/ drum de servitute.

În respectiva situație, trebuie să refac tot proiectul, să reiau toate demersurile, sau cei minim 7 ml din axul drumului fac referire la drumul sătesc (nu drumul privat/ de servitute). În Contractul de vânzare/ cumpărare, respectiv Planul de amplasament și delimitare, parcela de 4m lățime nu este desemnată ca drum, ci ca teren în suprafață de x m.p., amplasat în parcela y, cu nr. cadastral z, înscris în Cartea Funciară nr. q ...

Mulțumesc anticipat !
cain2k, utilizator