Forum Discuţii juridice Executare silită renuntare la executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

renuntare la executarea silita

Buna ziua.Am o nelamurire.Creditorul a deschis actiune de executare silita a unui imobil detinut cu debitorul.Debitorul a reusit sa il convina sa renunte la executare.Ambii s-au prezentat la executorul judecatoresc in urma cu aproximativ 9 luni pentru a renunta la executarea silita.In aceste 9 luni nu s-a mai intamplat nimic.In urma cu cateva zile executorul l-a contactat pe creditor pentru a plati cheltuielile de executare.Creditorul refuza sa plateasca iar executorul l-a amenintat cu scoaterea imobilului la licitatie.Debitorul a vorbit cu executorul pentru a plati el acele cheltuieli iar executorul i-a spus ca ar trebui sa plateasca cheltuielile de executare plus intreaga suma datorata creditorului deoarece,desi s-a prezentat impreuna cu creditorul pt a renunta le executare,ei nu au facut o intelegere scrisa intre ei.Debitorul incearca acum sa plateasca in cateva rate cheltuielile de executare.Ce se poate intampla dupa ce plateste creditorul aceste cheltuieli?Poate executorul sa mai scoata imobilul la licitatie,daca are intelegerea verbala in fata lui dintre cei doi?Ce altceva ar putea face debitorul?Multumesc
Potrivit art.389 C.Pr.Civ., daca creditorul a lasat sa treaca 6 luni de la data indeplinirii oricarui act de executare, fara asa fi urmat alte acte de urmarire, executarea se perima de drept! si orice parte interesata poate cere desfiintarea ei!
Multumesc de raspuns.In acest caz,se poate cere desfiintarea executarii?Debitorul nu a mai primit nici o somatie,nici o foaie in legatura cu executarea in ultimele 9 luni.Cum se poate cere desfiintarea executarii?Daca se desfiinteaza executarea creditorul mai poate inainta o noua actiune de executare?Cine ar trebui sa plateasca cheltuielile prezentei executari daca se cere desfiintarea ei?Cum ar fi mai bine acum: sa plateasca debitorul cheltuielile de executare acum si apoi sa ceara desfiintarea executarii?Dati-mi va rog un sfat.Multumesc.
In opinia mea, debitorul poate sa formuleze o contestatie la executare (desi ma pune pe ganduri termenul e 15 zile de la data somatiei...in sensul ca poate sa i se opuna tardivitatea daca se va calcula prima somatie, cea de acum 9 luni, si atunci poate sa solicite constatarea perimarii dreptului de a cere executarea silita) si sa solicite aplicarea art.389 C.Pr.Civ.
Cat priveste actualele cheltuieli de executare, act timp el nu a fost executat pe acestea si acestea sunt izvorate din hotararea pusa in executare nu trebuiesc platite, fiind de asemenea perimate.
Dar, atentie, dreptul de a formula o noua cerere de executare silita din partea creditorului este viabil cat timp nu a intervenit prescriptia.
tatiana28 a scris:

Buna ziua.Am o nelamurire.Creditorul a deschis actiune de executare silita a unui imobil detinut cu debitorul.Debitorul a reusit sa il convina sa renunte la executare.Ambii s-au prezentat la executorul judecatoresc in urma cu aproximativ 9 luni pentru a renunta la executarea silita.In aceste 9 luni nu s-a mai intamplat nimic.In urma cu cateva zile executorul l-a contactat pe creditor pentru a plati cheltuielile de executare.Creditorul refuza sa plateasca iar executorul l-a amenintat cu scoaterea imobilului la licitatie.Debitorul a vorbit cu executorul pentru a plati el acele cheltuieli iar executorul i-a spus ca ar trebui sa plateasca cheltuielile de executare plus intreaga suma datorata creditorului deoarece,desi s-a prezentat impreuna cu creditorul pt a renunta le executare,ei nu au facut o intelegere scrisa intre ei.Debitorul incearca acum sa plateasca in cateva rate cheltuielile de executare.Ce se poate intampla dupa ce plateste creditorul aceste cheltuieli?Poate executorul sa mai scoata imobilul la licitatie,daca are intelegerea verbala in fata lui dintre cei doi?Ce altceva ar putea face debitorul?Multumesc

Trebuie vazut dosarul de executare de un avocat.
E adevarat ca fara cerere scrisa executarea silita isi urmeaza cursul dar mie imi pare ca a operat perimarea, astfel ca executorul nu vad sa mai poata face ceva.
Dar, repet, este necesar sa fie studiat dosarul.

avocat Claudiu Lascoschi
Executorul avea datoria de a consemna intelegerea partilor, exprimata in fata sa, intr-un proces verbal, in care sa constate incetarea executarii prin renuntarea creditorului la executare. Daca nu a facut-o, e culpa profesionala. Probabil ca nu a facut-o pt. ca nu si-a incasat banii. Trebuie vazut si contractul de executare, este foarte posibil ca sa se fi avansat doar o parte din onorariu, urmand ca restul sa se achite dupa executare, care nu a mai avut loc.