Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Trebuie infiintat PFA pentru vanzarea de produse pe ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Trebuie infiintat PFA pentru vanzarea de produse pe amazon.com

Buna ziua,
Pentru depunerea declaratiei unice si a platii impozitelor si contributiilor pentru veniturile obtinute din vanzarea de produse pe amazon.com trebuie sa ai PFA, in conditiile in care contul de vanzator pe site-ul amazon.com este inregistrat ca persoana fizica?
Care este codul CAEN necesar PFA pentru o astfel de activitate, daca trebuie infiintat PFA?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Este legal sa aveti un PFA sau SRL cu CAEN 4791 comert electronic.

Chiar daca detineti un cont de seller pe pesoana fizica, trebie sa declarati veniturile la ANAF.
Bancile sau intermediarii de plati comunica cu statul roman in privinta sumelor platite.

Cod CAEN 4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet

Aceasta clasa include comertul cu amanuntul prin case de comenzi sau prin Internet, de exemplu: cumparatorul alege pe baza reclamelor, cataloagelor, informatiilor furnizate pe un website, a machetelor sau a altor mijloace de publicitate si face comanda prin posta, prin telefon sau pe Internet (de obicei prin mijloace speciale furnizate de un website). Produsele achizitionate pot fi descarcate direct de pe Internet, sau în cazul bunurilor materiale livrate clientului.
Aceasta clasa include:
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin comanda postala
-comertul cu amanuntul al oricarui tip de produs prin Internet, pe baza de comanda
Aceasta clasa include de asemenea:
-vânzarea directa prin intermediul televiziunii, radio-ului sau telefonului
-licitatii cu amanuntul pe Internet

Aceasta clasa exclude:
-vânzarea cu amanuntul a autovehiculelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupele 451, vezi cod CAEN 453
-vânzarea cu amanuntul a motocicletelor, pieselor si accesoriilor pentru acestea, prin Internet, vezi grupa 459
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua,
Aceste venituri nu se pot declara in calitate de persoana fizica pe declaratia unica asa cum se desfasoara activitatea pe amazon.com?
Este obligatorie infiintarea unui PFA sau SRL ?