Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mandat președinte asociație de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mandat președinte asociație de proprietari

Bună seara,
M-ar interesa, în calitate de membru al CEx-ului unei asociații de proprietari care este momentul concret în care președintele demisionar(care și-a depus mandatul) al asociației nu mai este nici de drept nici de fapt președinte. Suntem în situația în care actualul președinte, și-a depus mandatul și susține că din acest moment nu mai are nicio atribuție adică poate și trebuie să predea „gestiunea” CEx-ului. Eu, dimpotrivă, consider că mandatul său încetează, de fapt și de drept, de-abia după ce Adunarea generală alege noul președinte dacă nu chiar, de-abia după ce se semnează procesul de predare-primire între cei doi. Vă cer ajutorul pentru că actuala lege este extrem de neclară (și) în această situație.
Cu mulțumiri,

T. S.
Demisia este un act unilateral de vointa.
Nu se pot pune conditii.
Prevederea legii intra sub spectrul neconstitutionalitatii.
Presedintele de asociatie isi exercita atributiile in cadrul asociatiei de proprietari in baza unui contract de mandat

Codul muncii
SECŢIUNEA a 8-a
Încetarea contractului individual de muncă

Demisia
Art. 81

(1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.

Deoarece presedintele de asociatie exercita atributiile in baza contractului de mandat,nu se poate discuta despre institutia demisiei
Legiuitorul a prevazut concret derularea si solutionarea situatiei prezentate de dv
art 56 1-presedintele poate delega pentru cel mult 90 de zile pe an,atributiile sale unui membru al comitetului executiv,fara a fi exonerat de raspundere juridica
2- In caz de incetare a mandatului presedintelui inainte de termen,comitetul executiv convoaca in termen de 5 zile de la incetarea mandatului o adunare generala pentru alegerea unui nou presedinte
ynocentta, utilizator
Cred că nu am fost suficient de explicit:
-actualul președinte și-a depus, în scris, mandatul. CEx a luat act și a convocat adunarea generală...
Întrebarea mea era când încetează efectiv mandatul președintelui? La depunerea acestuia sau odată cu alegerea noului președinte căruia, de altfel este obligat să-i predea, în termen de 5 zile de la alegerea celui din urmă, ștampila, documentele, etc. ...?
Eu cred ca mandatul inceteaza din secunda urmatoare notificarii. Nefiind expres legiferat in L196, ar mai fi Codul Civil cu privire la mandate, art 2009 si urm. - art 2034 nu prevede termen.
In situatia in care survine termenul de incetare a mandatului presedintelui asociatiei de proprietari si a membrilor com. ex. cum se procedeaza cui predau mandatul aveau obligatia sa convoace AG pentru alegeri inainte de acest termen ?