Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... absente nemotivate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

absente nemotivate

Buna ziua ,
Am un angajat care din data de 02.11.2018 nu s-a prezentat la servici. Am luat legatura cu el telefonic si a zis ca nu mai vine la lucru .Nu s-a prezentat sa semneze lichidarea .
Cum procedez pentru desfacerea cim ?
In regulamentul intern este specificat ca angajatorul poate face concedieri fara preaviz in cazul in care a lipsit nemotivat mai mult de 2 zile consecutive .Cum il pontez ziua de vineri 02.11.2018 ?
1. Pasii necesari efectuarii cercetarii disciplinare sunt:
- intocmirea referatului de sesizare;
- Constituirea comisiei insarcinate cu efectuarea cercetarii;
- convocarea autorului faptei la efectuarea cercetarii disciplinare;
- ascultarea salariatului;
- intocmirea raportului efectuarii cercetarii disciplinare;
- emiterea deciziei de sanctionare.

2. Un dosar de cercetare va cuprinde:
- referatul de sesizare privind savarsirea abeterii disciplinare
- decizia de numire a comisiei de cercetare disciplinara , care va cuprinde aspectele privind atributiile acesteia, durata cercetarii etc.
- procesul-verbal al comisiei care va contine si propunerea de sanctionare.

3. Daca in data de 02.11.2018 nu s-a prezentat la munca il pontati absent nemotivat.